fbpx
Blog

Čisté stravovanie – spôsoby ako na to

5/5 - (3 votes)

Vyberajte jedlo v celku

Podstata čistého stravovania, spočíva v snahe konzumovať potraviny, ktoré sú čo najbližšie k ich prirodzenej forme. Na trhu dnes máme veľa tovarov a polotovarov, ktoré sú príliš spracované a prešli komplikovaným technologickým procesom spracovania s prídavkom množstva chemických látok, ktoré obsahujú priveľa soli, cukru a tuku. Sú to potraviny v krabiciach, sáčkoch, konzervách a rôznych fľašiach. Základom je preto zvoliť potraviny, ktoré sú čerstvé a v celku. Napríklad namiesto už hotového zmrazeného mäsa na burger, ktoré je už “obohatené” o rôzne zmesy, soli a iné látky, kúpte mäso v celku a doma ho spracujte. Namiesto malinoviek a džúsov, kúpte čerstvé pomaranče, citrón, med, bylinky napr. na limonádu. Kupované ovocie obsahuje samozrejme pesticídy, ktorým sa zrejme úplne nevyhnete. Obmedzením však prispejete k čistejšiemu organizmu a zároveň návratom k prirodzenej strave zhodíte aj niekoľko kíl. Vyhnite sa hlavne: chladeným a mrazeným, polotovarom, sušienkam, hotovým jedlám, sáčkovým polievkam, predsmaženým hranolkám a pod. Výnimku tvoria potraviny a polotovary zo špecializovaných obchodov, ktoré sú zamerané na zdravú stravu a ich výrobky cielene obsahujú niekoľkonásobne menej škodlivín.

Jedzte viac celozrnných potravín

Biela múka a výrobky z nej sú svojim spracovaním ochudobnené o výživné látky, majú vysoký glykemický index a po skonzumovaní sa ľahko premieňajú na tuk. To platí aj pre bielu ryžu a cestoviny. Nahraďte biele pečivo tmavým, celozrnným to isté platí aj pre cestoviny. Bielu ryžu skúste nahradiť jej zdravšou verziou a zaraďte do jedálnička ovsené vločky, jačmeň a bulgur. Ak máte vo zvyku mlsanie pre TV pri filme, popcorn je to najmenšie zlo spomedzi krekrov a chipsov. Avšak lepšie je kúpiť si kukuricu na pukance a urobiť si vlastný popcorn na panvičke. Takto aspoň viete, koľko soli obsahuje.

Jedzte ovocie a zeleninu

Zelenina a ovocie sú najlepšia a najzdravšia voľba, pokiaľ chce človek schudnúť, či očistiť svoje telo. Ideálna forma konzumácie je za čerstva, avšak prijateľné formy sú aj mrazené, či zavárané. Pri týchto formách treba dávať pozor a kontrolovať štítky, či potraviny neobsahujú dodatočný cukor alebo soľ. Zelenina a ovocie sú piliere čistého stravovania. 

Pozor na výrobky spracované z ovocia a zeleniny. Napr. niektoré džúsy a paradajkové omáčky, obsahujú až priveľa soli a cukru. 

Pri varení dbajte na to koľko cukru a soli pridávate. Cukor skúste nahradiť napr. stéviou, ktorá je dostupná v tabletovej, tekutej, či práškovej forme a soľte až tesne pred dovarením. Uberte soli oproti bežnému používaniu a nahraďte jej deficit bylinkami, korením a cesnakom.

Preskočiť umelé prísady

Farbivá, umelé sladidlá a rôzne konzervačné látky sú v rozpore s čistým stravovaním. V časoch pred priemyselnou výrobou sa človek prirodzene stravoval čistou stravou, bez toho aby sa snažil. Dnes je vôbec problém nájsť potravinu, ktorá by bola “čistá”. Čítajte preto etikety na potravinách v obchode. Veľa krát ten istý výrobok od rôznych výrobcov môže obsahovať o 50% menej nežiaducich látok.

Vypite veľa vody

Voda odvádza z tela odpadové látky, preto je dôležité, aby nebola zbytočne obohatená cukrom a farbivami. Čistá voda a bylinkové čaje sú tá správna voľba. Pre niekoho je pitie čistej vody až niečo nenormálne, avšak pitie kolových nápojov fanty a rôznych sladených nápojov je neprirodzené pre telo. Mnohým čistá voda nechutí, ale spomínate si na to keď ste doslova umierali smädom a konečne sa napili vody? Mňam. Ak, ale klasickej vode stále neviete prísť na chuť, tak taká mäta, medovka, citrón či lyžička medu vedia v zime zahriať a v lete osviežiť ľadovým čajom, či domácou limonádou, za ktorú si bežne v reštaurácií pýtajú 2 – 3 €.

Zvážte konzumáciu alkoholu a kofeínu

Alkohol či chceme či nie, je chemická látka, ktorá organizmu jednoducho škodí. S občasným pitím sa telo vysporiada, pri dlhodobom pití sa poškodzuje. Toho čo alkohol v tele narúša je na celý zoznam a preto najrozumnejšie je sa mu vyhnúť. Spoločensky je to niekedy naozaj ťažká úloha a preto najlepšia zlatá stredná cesta je ho obmedziť. To platí aj pre kofeín. Keby sme ho extrahovali z kávy, dostaneme bielu kryštalickú látku, ktorá má povzbudzujúce účinky. Pripomína to niečo? Určite. Kofeín spôsobuje mnoho zdravotných komplikácií o ktorých sa pomenej hovorí. Búšenie srdca, nervozita a celkovo stavy nepokoja. Nehovoriac o prípadoch kedy po vypití energetického nápoja nastal infarkt. Samozrejme každá minca má dve strany a zástancovia nájdu aj pozitívne účinky alkoholu či kofeínu. Avšak pokiaľ to myslíte s očistením tela vážne najlepšie je vzdať sa týchto látok úplne, alebo ich obmedziť na minimum.

Rozhodnite sa, či budete jesť organicky

Nájsť v obchode produkty čistej stravy, zeleninu ovocie, bylinky, čerstvé mäso nie je až taký problém, je tu ale jedno ALE. Pesticídy v ovocí a zelenine, skryté plesne a lieky v živočíšnych produktoch. Teoreticky by bolo najlepšie pestovať si všetko sám a chovať kravu či ovcu. Avšak buďme realisti. To sa vačšine proste nedá a ani nechce. Na trhu sú rôzne potraviny BIO, ale či naozaj sú také neškodné je otázne. Zlatá stredná cesta  konzumovať zeleninu a ovocie bežne dostupné a najviac postrekované cistrusy nahradiť BIO verziou. Vyšší level je kupovať výrobky na trhu od miestnych pestovateľov, no a najvyšší level snahy o čistú stravu je spomínané pestovanie doma. Úplne, ale postačí ak vôbec zaradíte zeleninu do svojho jedálnička a to pravidelne.

Mäso a mlieko áno, ale

Mäso, vajcia a mliečne výrobky, obsahujú rôzne látky, ktoré sa podávajú zvieratám pri ich chove. Sú to rôzne antibiotiká a rastové hormóny. Preto platí aj to čo pri zelenine a ovocí, čo si človek sám nedochová to nemá, alebo najlepšia voľba využiť rôzne miestne trhoviská, kde miestni chovatelia ponúkajú svoje výrobky v poriadnej kvalite.

Základné pravidlo

Čítajte etikety na potravinách, ktoré kupujete. Snažte sa konkurenčné produkty porovnávať, často krát sa v napohľad tých istých produktoch nachádza značne odlišné množstvo soli, cukru, tuku a konzervačných látok.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/guide/best-foods-to-try#1

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

GURU ZDRAVIA