fbpx
Na čo je dobrý jablčný ocot
Blog

TAJOMSTVO: Zdravotné výhody jablčného octu, o ktorých musíte vedieť

5/5 - (2 votes)

Ocot môže pomôcť s niekoľkými bežnými stavmi.

Jablčný ocot sa vyrába kvasením šťavy z rozdrvených jabĺk. Ocot možno použiť na rôzne účely, vrátane varenia a ako čistiaci prostriedok pre domácnosť. Jablčný ocot môže byť tiež užitočný pri zvládaní určitých stavov. 

Keď sa jablčný ocot užíva ústami, môže pomôcť pri regulácii hmotnosti, regulácii cukrovky a zdraví srdca. Pri aplikácii na pokožku môže ocot pomôcť pri kŕčových žilách (aj keď aplikácia na pokožku môže niekedy spôsobiť chemické popáleniny). 

Tieto potenciálne prínosy sú však založené na obmedzenom výskume. Z tohto dôvodu by ste sa mali porozprávať s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o používaní jablčného octu na zvládnutie akéhokoľvek stavu.

Výhody

Jablčný ocot bol študovaný viac na zvieratách a izolovaných bunkách ako na ľuďoch. Zatiaľ čo ľudské štúdie o zdravotných výhodách jablčného octu sú obmedzené, existujúci výskum sa javí ako sľubný. 

Môže pomôcť pri regulácii hmotnosti 

Konzumácia jablčného octu môže pomôcť pri riadení vašej hmotnosti.

V jednej malej štúdii bolo 39 ľuďom povedané, aby znížili 250 kalórií denne počas 12 týždňov. Niektorí z týchto ľudí iba znížia kalórie; niektorým bolo povedané, aby tiež pridali jednu uncu jablčného octu denne.  

V porovnaní s tými, ktorí ocot nemali, ľudia, ktorí používali jablčný ocot, zaznamenali výrazné zníženie: 

  • Telesná hmotnosť
  • Index telesnej hmotnosti (BMI)
  • Miery bokov
  • Viscerálny tuk (hlboký, vnútorný brušný tuk)
  • Chuť do jedla

V inej štúdii boli ľudia s obezitou náhodne priradení k pitiu nápoja, ktorý obsahoval pol unce octu, uncu octu alebo žiadny ocot každý deň po dobu 12 týždňov. Obe skupiny s octom zaznamenali zníženie telesnej hmotnosti, BMI, viscerálneho tuku a merania pásu. 

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2

Jablčný ocot môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2.

Štúdia zahŕňajúca 110 ľudí s cukrovkou 2. typu preukázala pozitívny vplyv na niektoré merania cukrovky. Počas večere počas troch mesiacov dostávali účastníci buď placebo, alebo pol unce jablčného octu v približne siedmich unciach vody.  

Za ten čas skupina, ktorá mala ocot s vodou, zaznamenala výrazné zníženie hladiny cukru v krvi nalačno a HbA1C. 

Hladina cukru v krvi nalačno je meranie množstva cukru v krvi, keď ste nejedli. HbA1C je miera hladiny cukru v krvi za predchádzajúce dva až tri mesiace. Vysoké hladiny oboch môžu naznačovať, že máte príliš veľa cukru v krvi, čo vás môže vystaviť zvýšenému riziku komplikácií cukrovky.

Skupina, ktorá nemala ocot, nezaznamenala žiadne zmeny v žiadnom z týchto meraní.

Ukázalo sa tiež, že polovica unce jablčného octu znižuje rozmery pásu a bokov u ľudí s cukrovkou 2. typu – dva faktory, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko ochorenia.    

Pozitívny vplyv jablčného octu na hladinu cukru v krvi nalačno a HbA1C u ľudí s diabetom 2. typu sa ukázal aj v prehľade deviatich predchádzajúcich štúdií. 

Môže zlepšiť zdravie srdca

Celkový cholesterol je celkové množstvo cholesterolu s lipoproteínmi s nízkou hustotou (LDL), cholesterolu s lipoproteínmi s vysokou hustotou (HDL) a triglyceridov (druh tuku) vo vašej krvi. Vysoký celkový cholesterol, LDL cholesterol alebo triglyceridy môžu zvýšiť riziko srdcových ochorení . Nízke hladiny HDL môžu byť tiež zlé pre zdravie srdca, pretože sa považuje za „dobrý“ cholesterol.  

Jablčný ocot môže pomôcť pri všetkých týchto úrovniach.

Výskum ukázal, že pitie jednej unce jablčného octu denne môže viesť k zníženiu triglyceridov a celkového cholesterolu a zvýšeniu „dobrého“ HDL cholesterolu. 

Aj len pol unce jablčného octu denne môže mať pozitívny vplyv na hladiny triglyceridov u ľudí s obezitou a na triglyceridy a celkový cholesterol u ľudí s cukrovkou 2. typu. 

Jedna malá štúdia sa zamerala na 19 ľudí s vysokým cholesterolom a/alebo vysokými hladinami triglyceridov, ktorí sa na tieto stavy neliečili. Účastníci boli požiadaní, aby nemenili svoju stravu alebo cvičebné programy, ale pridali uncu jablčného octu dvakrát denne počas ôsmich týždňov. Skupina zaznamenala zníženie celkového cholesterolu, „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridov. 

Môže zlepšiť príznaky kŕčových žíl

Jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorí si aplikovali jablčný ocot na kŕčové žily na nohách – okrem pravidelnej liečby, ktorú im poskytoval ich poskytovateľ zdravotnej starostlivosti – znížili bolesť; úrovne úzkosti spojené s výskytom žíl; a symptómy, ako sú kŕče, opuchy a svrbenie. 

Zatiaľ čo účastníci štúdie nemali žiadne vedľajšie účinky, aplikácia jablčného octu na pokožku môže byť potenciálne nebezpečná, pretože ocot môže u niektorých ľudí spôsobiť chemické popáleniny. 

Výživa

Jedna polievková lyžica jablčného octu poskytuje:

  • Kalórie: 3
  • Tuky: 0 g
  • Sodík: 0 mg 
  • Sacharidy: 0 g
  • Vláknina: 0 g
  • Pridané cukry: 0 g
  • Bielkoviny: 0 g

Jablčný ocot neobsahuje významné množstvá vitamínov a minerálov v častiach používaných v receptoch alebo v častiach používaných ako diétne prísady na pomoc pri zvládaní zdravotných problémov. Je však známe, že jablčný ocot obsahuje antioxidanty, konkrétne fenolové zlúčeniny, ktoré bojujú proti zápalom a bolo preukázané, že chránia bunky pred poškodením, ktoré vedie k chorobám. 

Všetky druhy octu obsahujú kyselinu octovú, vedľajší produkt fermentácie. Kyselina octová je to, čo dáva jablčnému octu jeho silnú, kyslú vôňu a chuť. 

Kyselina octová má tiež protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu je ocot prírodným dezinfekčným prostriedkom. 14 Ľudia môžu použiť ocot napríklad pri upratovaní domu. Výskum ukázal, že jablčný ocot môže pomôcť v boji proti Escherichia coli (E. coli) , Staphylococcus aureus (stafylokok) a Candida albicans (druh kvasiniek). 

Riziká

Keď sa jablčný ocot používa na pomoc pri zvládaní podmienok, zdá sa, že z krátkodobého hľadiska je bezpečný. Môže však byť nebezpečný, ak sa používa vo veľkých množstvách alebo dlhodobo.  

Veľké množstvá jablčného octu z dlhodobého hľadiska môžu viesť k nízkym hladinám draslíka , čo môže spôsobiť abnormálny srdcový rytmus, únavu, poškodenie svalov, slabosť, mravčenie, necitlivosť a zápchu.   

Jablčný ocot môže tiež interagovať s niektorými liekmi a doplnkami stravy , vrátane liekov na cukrovku, diuretík a niekoľkých bylín. 

Vedci tvrdia, že jablčný ocot môže tiež prispieť k osteoporóze a poškodiť pažerák, zubnú sklovinu a pokožku. 

Nie je dostatok spoľahlivých informácií, aby sme vedeli, či je jablčný ocot bezpečný na lekárske použitie počas tehotenstva alebo dojčenia, takže odborníci odporúčajú používať ho iba ako jedlo v tomto období. 

Tipy na používanie jablčného octu

Ako ochucovadlo alebo prísadu možno jablčný ocot pridať do šalátových dresingov, marinád, nakladanej zeleniny, polievok, čaju, smoothies a dokonca aj do pečiva. 

Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o pití jablčného octu na účely založené na stave. Ak tvrdia, že použitie je v poriadku, môžu vám odporučiť zmiešať ocot s vodou, pretože neriedený jablčný ocot môže poškodiť pažerák a zubnú sklovinu. 

Rýchla recenzia

Jablčný ocot je prísada do korenín alebo receptov, ktorú môžu ľudia použiť aj na špecifické účinky na zdravie. Ľudský výskum na podporu mnohých propagovaných výhod jablčného octu chýba. Malé štúdie však ukazujú, že jablčný ocot môže pomôcť pri podpore regulácie hmotnosti, regulácie cukrovky a zdravia srdca. 

Pri varení je bezpečné používať jablčný ocot. Ale pretože používanie jablčného octu ako lieku prináša riziká, ako je erózia zubov, nízky obsah draslíka a interakcie liekov alebo doplnkov, je dôležité, aby ste sa pred jeho použitím porozprávali so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na prevenciu, zvládnutie alebo liečbu zdravotného stavu.

zdroj

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

GURU ZDRAVIA