fbpx
Hadí jed v kozmetike a jeho využitie v ľudovom liečiteľstve

Hadí jed a jeho účinky v kozmetike: Mýtus alebo Revolúcia?

V dnešnom svete, kde kozmetický priemysel neustále hľadá inovatívne spôsoby, ako dosiahnuť krásu a mladosť, sa objavujú nové a neobvyklé zložky, ktoré sľubujú vynikajúce výsledky. Jedným z týchto exotických prvkov je hadí jed, ktorý sa začal uplatňovať v kozmetických produktoch. Táto neobvyklá ingrediencie získala pozornosť kvôli svojim potenciálnym zdravotným účinkom na pleť. Zistite, čo vieme o používaní hadieho jedu v kozmetike a či má skutočne revolučné účinky na krásu.

Hadí jed v kozmetike a jeho využitie v ľudovom liečiteľstve
Aké zdravotné výhody má použitie hadieho jedu na telo?

História a Kontroverzia

Hadí jed bol používaný v rôznych kultúrach po stáročia kvôli svojim liečivým vlastnostiam. Tradične bol využívaný pri liečbe reumatizmu a bolestí kĺbov. V poslednej dobe však získal pozornosť v kozmetickom priemysle vďaka tvrdeniam o jeho schopnosti redukovať vrásky, zlepšiť elasticitu pleti a poskytnúť mladistvý vzhľad.

Áno, hadí jed bol v minulosti v rôznych kultúrach a lekárskych tradíciách využívaný na rôzne účely. Tu je niekoľko historických príkladov:

  1. Liečba bolestí: Hadí jed bol tradične používaný v niektorých kultúrach, najmä v Ázii av niektorých indiánskych kmeňových spoločnostiach, na liečbu bolestí, reumatizmu a ďalších zdravotných problémov spojených s kĺbmi. Bol aplikovaný ako súčasť rituálov a liečebných postupov.
  2. Tradičná medicína: V tradičnej čínskej medicíne bol hadí jed považovaný za cenný liečebný prostriedok. Bol používaný na liečbu rôznych ochorení, vrátane reumatizmu, bolestí hlavy a kožných problémov. V starovekej čínskej medicíne sa hadí jed používal ako súčasť zložitých zmesí a prípravkov.
  3. Kozmetické účely: Niektoré historické záznamy naznačujú, že hadí jed bol používaný na výrobu krémov a mastí pre starostlivosť o pleť. Verilo sa, že môže pomôcť zlepšiť stav pleti a spomaliť starnutie. Tieto použitia boli často spojené s mýtmi a legendami, a preto je ťažké oddeliť skutočné účinky od poverčivosti.
  4. Rituálne a náboženské účely: V niektorých kultúrach mal hadí jed aj rituálny a náboženský význam. Bol považovaný za symbol múdrosti, uzdravenia a ochrany. Hadí had mal špeciálne miesto v mytológiách rôznych kultúr, čo mohlo ovplyvniť jeho využitie v rôznych aspektoch života.
  5. Moderný výskum: V modernej dobe sa hadí jed stal predmetom vedeckého výskumu. Vedci skúmajú zloženie hadieho jedu a jeho potenciálne účinky na ľudské telo. Boli identifikované rôzne látky obsiahnuté v hadom jede, ktoré môžu mať vplyv na bunky, krvný obeh a nervový systém. Tento výskum by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre medicínu a farmakológiu.

Je dôležité si uvedomiť, že historické použitie hadieho jedu v rôznych kultúrach mohlo byť spojené s mýtmi, poverami a nedostatkom vedeckého poznania. Moderný výskum a vedecký postup nám umožňujú lepšie porozumieť zloženiu a účinkom hadieho jedu, a to nielen v kozmetike, ale aj v medicíne a farmakológii.

Ako Hadí Jed Pôsobí na Pleť

Hadí jed obsahuje rôzne enzýmy, peptidy a proteíny, ktoré môžu mať rôzne účinky na pleť. Jedným z hlavných tvrdení je, že tieto zložky môžu stimulovať tvorbu kolagénu a elastínu, čo sú dôležité zložky pre zdravú a pevnú pleť. Niektoré štúdie naznačujú, že hadí jed môže mať protizápalové účinky a pomáhať znižovať začervenanie a podráždenie pleti.

Kozmetické Produkty s Hadím Jedom

Na trhu sa začali objavovať kozmetické produkty, ktoré obsahujú hadí jed ako kľúčovú zložku. Tieto produkty môžu zahŕňať séra, krémy a masky. Napriek tomu, že výrobcovia tvrdia, že tieto produkty môžu dramaticky zlepšiť vzhľad pleti.

...

Odborný Názor

Dôležité je si uvedomiť, že kozmetický priemysel je komplexnou a niekedy aj kontroverznou oblasťou. Pri výbere produktov je dôležité byť obozretný a mať realistické očakávania. Hoci hadí jed môže mať niektoré pozitívne účinky na pleť, neexistuje žiadny zázračný prípravok, ktorý by dokázal zázraky.

Záver

Hadí jed a jeho účinky v kozmetike zostávajú stále skúmanou oblasťou. Zatiaľ čo niektoré štúdie naznačujú jeho potenciál, je potrebné byť obozretný a nedôverčivý voči nadneseným tvrdeniam. Pri výbere kozmetických produktov je vždy najlepšie konzultovať s odborníkmi a získavať informácie od dôveryhodných zdrojov. V konečnom dôsledku je krása o viac než len o kozmetických produktoch – je to o starostlivosti, stravovaní a životnom štýle ako celku.

Hadí jed a jeho využitie v ľudovom liečiteľstve: Tradičná metóda s moderným pohľadom

Ľudové liečiteľstvo je bohaté na rôzne metódy a prístupy na liečbu rôznych ochorení a zdravotných ťažkostí. Medzi tieto tradičné metódy patrí aj využitie hadieho jedu, ktorý sa v starých kultúrach používal ako liek a mal sa zázračne postarať o rôzne zdravotné problémy. Hoci moderná medicína a vedecký výskum teraz ponúkajú širšie možnosti liečby, je stále zaujímavé pozrieť sa na históriu a význam hadieho jedu v ľudovom liečiteľstve.

Historické pozadie a tradície:

V rôznych kultúrach, ako je čínska medicína, indiánska liečebná prax a tradičnej africkej medicíny, mal hadí jed zvláštne miesto ako prirodzený liečebný prostriedok. Bol považovaný za silný elixír, ktorý môže liečiť rôzne choroby a zmierňovať bolesti. Ľudoví liečitelia často používali hadí jed na liečbu reumatizmu, artritídy a ďalších zápalových ochorení kĺbov. Mal sa tiež používať na liečbu kožných problémov a dokonca aj na posilnenie imunitného systému.

Odborný dohľad a bezpečnosť:

...

Je však dôležité zdôrazniť, že využitie hadieho jedu v liečebných postupoch by malo byť pod dohľadom odborníkov, ako sú toxikológovia a lekári so zodpovedajúcimi skúsenosťami. Hadí jed obsahuje rôzne zložky, ktoré môžu byť nebezpečné a spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, pokiaľ nie sú správne použité.

fytoestrogény v potravinách

11 potravín s vysokým obsahom fytoestrogénov

Výskum zistil, že fytoestrogény majú estrogénne aj antiestrogénne účinky. To znamená, že niektoré fytoestrogény majú účinky podobné estrogénu a zvyšujú hladinu estrogénu vo vašom tele, zatiaľ čo iné blokujú účinky hormónu a znižujú hladinu estrogénu ( 3 ).

Najlepšie potraviny s vysokým obsahom estrogénu

Estrogén je dôležitý prirodzene sa vyskytujúci hormón. Je kľúčom k sexuálnemu a reprodukčnému vývoju žien. Môže podporovať zdravé srdce a protirakovinové účinky u žien a mužov. Hladiny estrogénu sú vyššie u žien, ale dôkazy hovoria, že dobré hladiny sú dôležité aj pre zdravie mužov. Výskum ukazuje, že estrogén môže podporovať zdravie kostí, reguláciu nálady a nižšie riziko rakoviny u oboch pohlaví.

Fytoestrogény sú formou diétneho estrogénu, ktorý získavame z potravy. Pokračuje výskum účinkov týchto rastlinných živín. Štúdie naznačujú, že môžu napodobňovať alebo zvyšovať zdravotné prínosy prirodzeného hormónu.

Prečo potrebujete estrogén

Hlavnou funkciou estrogénu je kontrolovať reprodukčné zmeny u žien, ale plní aj iné úlohy v mužskom aj ženskom tele, vrátane:

  • Podpora srdca a krvných ciev
  • Pevnosť kostí
  • Ochrana mozgu a regulácia nálady

Naše hladiny estrogénu sa môžu meniť z mnohých dôvodov. U niektorých môže zvládnutie týchto účinkov vyžadovať liečbu, ako je hormonálna substitučná liečba.

Fytoestrogény v potravinách môžu pomôcť podporovať prirodzené funkcie estrogénu. Výskum ukazuje, že tieto živiny sú spojené s niekoľkými zdravotnými výhodami, vrátane:

Úľava pri menopauze u žien

Hladina estrogénu u žien s vekom klesá, čo spôsobuje zmeny v tele označované ako menopauza. Štúdie ukazujú, že fytoestrogény môžu pomôcť zmierniť niektoré fyzické symptómy menopauzy, ako je frekvencia návalov tepla a vaginálna suchosť.

Zlepšené zdravie kostí

Estrogény pomáhajú udržiavať zdravú hustotu kostí, čím znižujú riziko osteoporózy u mužov aj žien. Štúdie ukazujú, že fytoestrogény z potravy môžu podporiť tento účinok a zlepšiť dlhodobé zdravie kostí.

Môžu znižovať riziko srdcových chorôb

Štúdie ukazujú, že fytonutrienty môžu pomôcť pri zvládaní cholesterolu. Udržiavanie dobrých hladín cholesterolu udržuje vaše tepny bez hromadenia tuku, čím sa znižuje riziko srdcových problémov a mŕtvice.

Môže znížiť riziko rakoviny

Podľa výskumu sú vyššie hladiny estrogénu a fytoestrogénu spojené s nižším výskytom rakoviny prsníka. Ukázalo sa tiež, že fytoestrogény zabíjajú bunky rakoviny prostaty, čo je účinok, ktorý vedci naďalej skúmajú na využitie živín pri prevencii alebo liečbe rakoviny.

Silné certifikované extrakty. Fytoestrogény bez predpisu. Vyše 140 reálnych recenzií.

...

Potraviny s estrogénom

Mnohé druhy fytoestrogénov na báze potravín sa skúmajú z hľadiska ich potenciálneho prínosu pre zdravie.

Každý z týchto fytoestrogénov má antioxidačné vlastnosti. To znamená, že okrem potenciálnych zdravotných výhod živín bojujú proti poškodeniu buniek v našom tele, ktoré je spojené so širokou škálou chronických ochorení.

Medzi najlepšie potravinové zdroje fytoestrogénov patria:

1. Ľanové semienka

Ľanové semienka sú najbohatším potravinovým zdrojom lignanov (polyfenoly nachádzajúce sa v rastlinách). Vedci sa domnievajú, že znižujú riziko rakoviny prsníka. Ľanovými semienkami môžete posypať veľa jedál, upiecť ich na chlieb a sušienky alebo ich rozmixovať do smoothies a nátierok.

2. Sója

Sója obsahuje vysoké hladiny izoflavónov, fytoestrogénov, ktoré môžu napodobňovať účinky estrogénu a znižovať riziko rakoviny prsníka a prostaty. Sója je tiež bohatá na celý rad základných vitamínov a minerálov. Môže podporovať zdravie srdca ako alternatíva k červenému a spracovanému mäsu. Je tiež mimoriadne všestranný – sóju môžete zaradiť do svojho jedálnička s potravinami ako tofu, tempeh, edamame a sójové mlieko.

Sójové produkty, zahŕňajú: 5

  • Edamame (sójové bôby v struku)
  • Miso (hustá pasta z fermentovaných sójových bôbov)
  • Sójové bôby
  • Sójové mlieko
  • Sójová omáčka
  • Tempeh (jedlo vyrobené z fermentovaných sójových bôbov a huby)
  • Tofu (fazuľový tvaroh)

Sójové bôby sa dajú spracovať na mnohé rastlinné produkty, ako je tofu a tempeh. Dajú sa vychutnať aj celé ako edamame.

Edamame fazuľa sú zelené, nezrelé sójové bôby, ktoré sa často predávajú zmrazené v strukoch.

Sójové bôby aj edamame sa spájajú s mnohými zdravotnými benefitmi a sú bohaté na bielkoviny a množstvo vitamínov a minerálov ( 11 , 12 ).

Sú tiež bohaté na fytoestrogény známe ako izoflavóny.

Sójové izoflavóny môžu produkovať aktivitu podobnú estrogénu v tele napodobňovaním účinkov prirodzeného estrogénu. Môžu zvyšovať alebo znižovať hladinu estrogénu v krvi ( 13 ).

Výskum naznačuje, že sójové izoflavóny môžu prispieť k tomu, že návaly horúčavy budú menej časté a menej závažné. Okrem toho konzumácia stravy bohatej na sóju v ranom veku môže znížiť riziko rakoviny prsníka, ale tento účinok nebol preukázaný pri diétach s nízkym obsahom sóje, ako je typická západná strava ( 14 ).

Sójové izoflavónové doplnky môžu tiež prospieť zdraviu kostí po menopauze ( 14 ).

Účinok sójových izoflavónov na hladinu ľudského estrogénu je komplexný. V konečnom dôsledku je potrebný ďalší výskum, kým budú môcť odborníci na zdravie vyvodiť závery.

3. Broskyne

Vzhľadom na vysoký obsah lignanov štúdie ukazujú, že konzumácia dvoch porcií broskýň alebo nektáriniek týždenne znižuje riziko rakoviny prsníka u žien. Výskumníci zistili podobné účinky pri konzumácii čučoriedok a jahôd.

4. Cesnak

Pravidelná konzumácia cesnaku môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, krvný tlak a predchádzať zrazeninám – všetkým rizikovým faktorom srdcových chorôb. Výskum ukazuje, že cesnak môže ovplyvniť hladiny estrogénu v tele, možno pomáha znižovať stratu kostnej hmoty súvisiacu s vekom. Na štúdium tohto účinku je však potrebný ďalší výskum.

5. Červené víno

Červené víno je bohaté na resveratrol, fytoestrogénový výskumník veria, že znižuje riziko srdcových chorôb reguláciou hladiny cholesterolu. Ďalšia štúdia zistila, že fytoestrogény v červenom víne môžu zastaviť rast rakovinových buniek, najmä u žien po menopauze.

6. Sezamové semienka

Sezamové semienka sa ľahko pridávajú takmer do každého jedla – a môžu pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu. Štúdie ukazujú, že ovplyvňujú hladiny estrogénu, so silnou antioxidačnou aktivitou v boji proti rizikovým faktorom chronických chorôb.

7. Sušené ovocie

Sušené ovocie je bohaté na živiny, je chutné a ľahko si ho vychutnáte ako nenáročný snack.

Sú tiež silným zdrojom rôznych fytoestrogénov ( 15 ).

Datle, sušené slivky a sušené marhule sú niektoré zo sušeného ovocia s najvyšším obsahom fytoestrogénov ( 16 ).

A čo viac, sušené ovocie je preplnené vlákninou a ďalšími dôležitými živinami, ktoré z nich robia zdravú maškrtu ( 17 , 18 , 19 ).

Sušené ovocie je silným zdrojom fytoestrogénov. Sušené marhule, datle a sušené slivky patria medzi sušené ovocie s najvyšším obsahom fytoestrogénov.

8.Pšeničné otruby

Pšeničné otruby sú ďalším koncentrovaným zdrojom fytoestrogénov, najmä lignanov ( 28 ).

Výsledky štúdie na zvieratách naznačujú, že mletie pšeničných otrúb na veľmi malé „mikronizované“ častice by mohlo spôsobiť, že pri konzumácii účinnejšie zvýšia hladinu estrogénu v krvi ( 29 ).

Nakoniec je však potrebný ďalší výskum na pochopenie účinku pšeničných otrúb na hladiny cirkulujúceho estrogénu u ľudí.

9.Hlúbová zelenina

Zelenina ako brokolica, ružičkový kel a kel obsahuje fytoestrogény s protirakovinovými a protizápalovými vlastnosťami. Strava bohatá na túto zeleninu je tiež spojená s nižším rizikom mnohých chronických ochorení, vrátane srdcových problémov.

Zelenina bohatá na fytoestrogény zahŕňa: 3

  • Brokolica
  • Kapustnica
  • Mrkva
  • Zeler
  • Zemiaky
  • Špenát 
  • Sladké zemiaky 

10.Orechy

Orechy ako kešu, mandle, arašidy a pistácie sú skvelým zdrojom fytoestrogénov prospešných pre srdce. Ľahko sa pridávajú do vašej stravy. Ale pretože väčšina orechov má vysoký obsah kalórií a tuku, určite obmedzte svoje porcie na odporúčanú veľkosť porcie.

11.Celé zrniečka 

Celé zrná obsahujú lignany, typ fytoestrogénu, ktorý môže znížiť riziko srdcových chorôb a osteoporózy u ľudí, ktorí prešli menopauzou. 6 Celozrnné výrobky, ktoré by ste mali zvážiť pridanie do vašej stravy, zahŕňajú: 3

  • Jačmeň
  • Ovos
  • Quinoa
  • Ryža
  • Pšeničná múka

Silné certifikované extrakty. Fytoestrogény bez predpisu. Vyše 140 reálnych recenzií.

...

Fytoestrogény majú podobnú chemickú štruktúru ako estrogén a môžu napodobňovať jeho hormonálne účinky.

Fytoestrogény sa viažu na estrogénové receptory vo vašich bunkách, čím potenciálne ovplyvňujú funkciu estrogénu vo vašom tele ( 2 ).

Zdravotné prínosy konzumácie potravín bohatých na fytoestrogény pravdepodobne prevažujú nad možnými rizikami, takže tieto potraviny možno bezpečne konzumovať s mierou.

Mnohé štúdie navyše spájajú príjem fytoestrogénov s potenciálnymi zdravotnými benefitmi, vrátane nižšej hladiny cholesterolu, znížených symptómov menopauzy a zníženého rizika osteoporózy a rakoviny prsníka (4, 5, 6, 46).

Fytoestrogény sa nachádzajú v širokej škále rastlinných potravín.

Ak chcete zvýšiť príjem fytoestrogénov, môžete skúsiť začleniť do svojho jedálnička niektoré z výživných a chutných potravín uvedených v tomto článku.

tsmp.com

Potraviny pri cukrovke

Najlepšie a najhoršie potraviny pre ľudí s cukrovkou

Neexistuje žiadna univerzálna diéta pre diabetes, ale existuje všeobecný návod, ktorý môžete dodržiavať.

Ak máte cukrovku, kľúčom k zvládnutiu choroby je udržiavanie hladín cukru v krvi v ich cieľovom rozmedzí. Spolu s cvičením a, ak sú predpísané, aj liekmi, zohráva strava ústrednú úlohu pri kontrole hladiny cukru v krvi.

Neexistuje však žiadny univerzálny prístup k stravovaniu s cukrovkou. Ľudia majú svoje vlastné kultúrne tradície, preferencie stravovania, diétne obmedzenia a životný štýl. Hladina cukru v krvi ľudí môže tiež reagovať na jedlo odlišne. 

Netreba dodávať, že existuje veľa faktorov, ktoré môžu diktovať váš stravovací plán pre cukrovku. Vo všeobecnosti však existujú potraviny, ktoré sa považujú za dobré pri cukrovke a iné, ktoré možno budete chcieť obmedziť. 

Dobré potraviny pre cukrovku

Konzumácia potravín bohatých na živiny môže pomôcť pri zvládaní cukrovky. Sú to potraviny bohaté na vlákninu, vodu, vitamíny, minerály a antioxidanty.

Konzumácia potravín bohatých na živiny vo vhodných porciách môže pomôcť pri dosahovaní a udržiavaní cieľov telesnej hmotnosti – čo je faktor pri cukrovke. Potraviny bohaté na živiny vám tiež môžu pomôcť udržať sa v rámci cieľových cieľov glukózy v krvi, čo je kľúčom k zvládaniu cukrovky. 

Tieto potraviny bohaté na živiny by mali pochádzať zo všetkých skupín potravín. V skutočnosti je kľúčová rozmanitosť. Celkovo možno povedať, že konzumácia rôznych zdravých potravín zo všetkých skupín potravín môže oddialiť alebo zabrániť komplikáciám diabetu. 

Tu sú skupiny potravín, do ktorých by ste mali zapracovať vo svojej strave, vrátane výnimočných možností v každej skupine.

Ovocie

Glykemický index pomáha určiť potenciál, ktorý má sacharidové jedlo, ako napríklad ovocie, zvýšiť hladinu cukru v krvi. Čím je glykemický index nižší, tým je menej pravdepodobné, že potravina spôsobí prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi.  Väčšina ovocia má nízky glykemický index čiastočne kvôli obsahu vlákniny.  

Vláknina je nestráviteľná časť sacharidov, ktorá spomaľuje vstrebávanie glukózy a pomáha vám cítiť sa sýty. To znamená, že potraviny s vysokým obsahom vlákniny môžu pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi . 

Ovocie môže dokonca v prvom rade pomôcť predchádzať cukrovke. Jedna štúdia ukázala, že čučoriedky, hrozno a jablká boli spojené s nižším rizikom cukrovky 2. Niektoré výskumy navyše naznačujú, že širšia paleta ovocia môže dokonca znížiť riziko cukrovky. 

Pri výbere ovocia s ohľadom na cukrovku siahnite po čerstvom, mrazenom alebo konzervovanom ovocí, ktoré neobsahuje pridaný cukor.  

Nie každé ovocie má rovnaký vplyv na hladinu cukru v krvi. Niektoré druhy ovocia majú skutočne vyšší glykemický index, vrátane: 

  • Melón 
  • Ananás 
  • Nejaké sušené ovocie 
  • Termíny
  • Hrozienka
  • Sladené brusnice

To neznamená, že ich nemôžete jesť. Pri výbere ovocia, ktoré má vyšší glykemický index, je zvyčajne najlepšie kombinovať ich so zdravým tukom a bielkovinami. To môže spomaliť rýchlosť metabolizmu uhľohydrátov v ovocí. Takto v porovnaní so zvyškom jedla nemá glykemický index ovocia taký vplyv. 

Vo všeobecnosti, konzumácia akéhokoľvek ovocia pravdepodobne zvýši hladinu cukru v krvi – čo sa líši o koľko. Preto je zdravé jesť ovocie s mierou. Americké ministerstvo poľnohospodárstva odporúča dospelým asi 2 šálky denne.  Najmä pri cukrovke by ste si mali dávať pozor na druhy ovocia, ktoré konzumujete, a ďalšie zdroje sacharidov vo vašej strave. 

Zelenina

Zelenina je rozdelená do dvoch hlavných kategórií: škrobová a neškrobová. Tie, ktoré sa považujú za škrobovú zeleninu, majú viac škrobu, typu uhľohydrátov, ako neškrobová zelenina. 

Oba druhy zeleniny majú výhody, no práve neškrobová zelenina by mala tvoriť polovicu vášho taniera. 

Neškrobová zelenina má nielen nízky obsah sacharidov, ale poskytuje aj vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty – to všetko môže pomôcť pri zvládaní cukrovky. Neškrobová zelenina zahŕňa: 

  • Mrkva
  • Papriky
  • Paradajky
  • Cibuľa
  • Baklažán
  • Špargľa

Zatiaľ čo všetka neškrobová zelenina môže byť prospešná, najmä krížová zelenina môže byť najlepšou voľbou, pretože má antioxidačné a protizápalové účinky. 

Metaanalýza minulých štúdií zistila o 13 % nižšie riziko cukrovky 2. typu s vysokým príjmom hlúbovej zeleniny. Hlúbová zelenina obsahuje aj prebiotiká, ktoré sú dôležité pre zdravie čriev a zdravé črevá súvisia s lepšou kontrolou hladiny cukru v krvi.  Hlúbová zelenina zahŕňa:

  • Rukola
  • Brokolica
  • ružičkový kel
  • Kapustnica
  • Karfiol
  • Kel
  • Reďkovka
  • repa
  • žerucha

To, že škrobová zelenina má viac sacharidov ako neškrobová zelenina, neznamená, že ju nemôžete jesť. Škrobová zelenina zahŕňa maslovú tekvicu, sladké zemiaky, hrášok, kukuricu a biele zemiaky. Tieto potraviny tiež obsahujú vlákninu, antioxidanty a ďalšie živiny, ktoré sú dôležité pre zdravie, ako sú vitamíny A a C a draslík. 

Ale kvôli vyššiemu obsahu uhľohydrátov je lepšie sledovať svoje porcie, aby ste sa uistili, že hladina cukru v krvi je pod kontrolou. Zvážte ponechanie škrobovej zeleniny a iných potravín s vyšším obsahom sacharidov (ako sú obilniny, ryža a ovocie) na približne štvrtine vášho taniera pri jedle. 

Celé zrniečka

Akékoľvek jedlo vyrobené z pšenice, ryže, ovsa, kukuričnej múčky alebo jačmeňa je obilný produkt. Existujú dva druhy zŕn: celé a rafinované. 

Celé zrno znamená, že zrno je neporušené a obsahuje všetky jeho časti: otruby, klíčky a endosperm. Rafinované zrno znamená, že zrná prešli procesom, pri ktorom boli odstránené otruby a klíčky. Po tomto odstránení môžu byť rafinované zrná obohatené o základné vitamíny a minerály, ale vláknina sa späť nepridá. 

Pri výbere obilnín je optimálne ponechať približne polovicu vášho výberu obilnín celozrnné.  Celé zrná majú vyšší obsah vlákniny a tiež viac minerálov ako železo, horčík, selén ako rafinované zrná. 

Výskum ukázal, že celé zrná môžu pomôcť zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi. Celé zrná môžu mať tiež pozitívny vplyv na telesnú hmotnosť, lipidový profil a ďalšie kardiometabolické rizikové faktory u dospelých s cukrovkou. 

Celozrnné zdroje zahŕňajú:

  • hnedá ryža
  • Jačmeň
  • Pohánka
  • Quinoa
  • Proso
  • raž
  • Pšeničné bobule
  • Celozrnné cestoviny
  • Celozrnný chlieb
  • Ovos

Rafinované obilniny – ako biele cestoviny, biela ryža a biely chlieb – môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi rýchlejšie, pretože neobsahujú veľa vlákniny. 

To neznamená, že nikdy nemôžete jesť potraviny vyrobené z rafinovaných obilnín. Ak sa ich však rozhodnete jesť, kombinujte ich so zeleninou a bielkovinami, aby ste získali plnohodnotnejšie jedlo.

Proteíny

Proteín môže pochádzať z rôznych zdrojov, vrátane zvierat, rastlín, rýb, syra a vajec. Niektoré z najlepších zdrojov bielkovín zahŕňajú: 

  • Kuracie alebo morčacie mäso bez kože 
  • Ryby
  • Vajcia
  • Tvaroh
  • Orechy 
  • Strukoviny (ako fazuľa, šošovica a cícer)
  • Tofu

Zdroje bielkovín, ktoré sú vyprážané, konzervované alebo s vysokým obsahom nasýtených tukov, je najlepšie konzumovať s mierou. Tieto druhy potravín majú vysoký obsah sodíka a tuku a môžu ovplyvniť hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb. Ľudia s cukrovkou sú už vystavení zvýšenému riziku vzniku srdcových ochorení. 

Mliečne produkty

Dobre vyvážená strava zahŕňa mliečnu skupinu potravín. Najlepšie mliečne výrobky pre niekoho s cukrovkou sú tie, ktoré neobsahujú žiadne alebo majú nízky obsah tuku. To môže zahŕňať: 

  • Mlieko
  • Jogurt
  • Syr

Pre tých, ktorí majú prediabetes – teda tých, ktorých hladina cukru v krvi je zvýšená, ale ešte nie na úrovniach, ktoré sa dajú diagnostikovať ako cukrovka – konzumácia nízkotučných mliečnych výrobkov dokonca dokázala znížiť riziko cukrovky. 

Potraviny na obmedzenie

Pri cukrovke neexistujú žiadne zakázané potraviny, ale pravidelné alebo izolované jedenie určitých potravín môže mať nepriaznivý vplyv na kontrolu cukrovky.

Pridaný cukor a sodík

Stravovací plán s vysokým obsahom pridaného cukru alebo pridaného sodíka sa neodporúča.

Konzumácia potravín s množstvom pridaného cukru je spojená s vysokou hladinou cukru v krvi. 

Mnoho ľudí s cukrovkou má aj iné zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak a srdcové choroby, kvôli ktorým je dôležité riadiť príjem sodíka. Preto môže byť potrebná konzumácia diéty s nízkym obsahom sodíka. 

Nasýtené a trans tuky

Je tiež najlepšie vyhnúť sa nasýteným a trans-tukom. Zatiaľ čo nasýtené tuky sa zvyčajne nachádzajú v živočíšnych produktoch, ako je maslo a plnotučné mlieko, trans-tuky možno nájsť v spracovaných potravinách, ako sú občerstvenie a pečivo. (Aj keď sa na nutričnom štítku uvádza 0 gramov transmastných kyselín, stále môže byť v spracovaných potravinách zvyškové množstvo menšie ako 0,5 gramu.) 

Oba typy tukov môžu zvýšiť hladinu zlého cholesterolu, známeho ako LDL. Vyššie hladiny LDL sú spojené s hromadením cholesterolu a tuku v tepnách, čo je stav známy ako ateroskleróza – už teraz hlavnou komplikáciou cukrovky. 

Namiesto toho skúste jesť jedlo s mononenasýtenými a polynenasýtenými tukmi, ako je avokádo a rastlinné oleje. Nenasýtené tuky majú priaznivé účinky na cholesterol a sú spojené s lepším zdravím srdca. 

Alkohol

Možno budete chcieť mať na pamäti, koľko alkoholu – a dokonca aj aký druh alkoholu – pijete . 

Pitie alkoholu môže zvýšiť riziko nízkej hladiny cukru v krvi. Stáva sa to preto, že vaša pečeň prestane uvoľňovať glukózu do krvného obehu, aby mohla spracovať alkohol. Bez toho, aby sa glukóza dostala do krvného obehu, aby pomohla regulovať hladinu cukru v krvi, vaša hladina cukru v krvi môže klesnúť. Riziko hrozí najmä vtedy, ak pijete bez jedla. Riziko cukru v krvi môže trvať hodiny po tom, čo prestanete piť. 

Hladina cukru v krvi sa môže zvýšiť aj pri pití piva, sladených miešaných nápojov alebo iných možností s vysokým obsahom sacharidov. 

Alkohol môže tiež interagovať s vašimi liekmi na cukrovku a spôsobiť vysokú alebo nízku hladinu cukru v krvi.  Budete chcieť diskutovať s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o akýchkoľvek potenciálnych interakciách.

Rýchla recenzia

Stravovací plán každého človeka pri cukrovke bude vyzerať inak. Môže sa meniť v závislosti od stavu ochorenia, preferencií a životného štýlu. Všeobecne platí, že diéta, ktorá obsahuje zdravé a na živiny bohaté výbery z každej z hlavných skupín potravín, môže pomôcť pri zvládaní cukrovky. 

Hoci neexistuje žiadne jedlo, ktoré by bolo prísne zakázané, existujú určité jedlá, ktoré by ste si mali užívať menej často alebo v menších porciách. Patria sem potraviny s pridaným cukrom, sodíkom, nasýtenými tukmi a transmastnými tukmi.

Odporúča sa, aby sa ľudia s cukrovkou poradili s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo odborníkom na cukrovku, ktorý môže preskúmať stratégie stravovania a pomôcť vytvoriť individuálny stravovací plán. Môžu prechádzať nielen tým, čo jesť, ale aj kedy a koľko – čo môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi.

zdroj

Ako sa začať zdravo stravovať

Ako začať zdravo jesť: 10 zmien, ktoré môžete urobiť

Tieto zmeny schválené dietetikom sú praktickejšie na to, aby ste ich dodržiavali z dlhodobého hľadiska.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre udržanie svojho optimálneho zdravia, je jesť vyváženú a výživnú stravu . Môže to pomôcť dospelým odvrátiť chronické ochorenia, ako sú srdcové choroby a cukrovka, a umožniť tým, ktorí sú už chronicky chorí, zvládnuť svoje choroby. 

„Zdravé stravovanie“ môže pre každého vyzerať inak, ale konečným cieľom je vytvoriť si spôsob prijímania potravín a nápojov, ktoré vám dodajú potrebné živiny na udržanie celkového zdravia.

Ako teda môžete začať jesť zdravo – a udržať si ho dlhodobo? Tu sú najlepšie stratégie, ako to urobiť, podľa odborníkov.

Začnite pomaly

Je pravdepodobné, že nebudete vedieť všetko o zdravej výžive, keď práve začínate na svojej diétnej ceste. Koniec koncov, je toho veľa, čo sa treba naučiť.

Za týmto účelom registrovaná dietológka Trista Best, LD odporučila, aby ste začali pomaly. Spoľahlivý spôsob, ako začať zdravo jesť spôsobom, ktorý vás nepreťaží, môže urobiť jednu až dve malé zmeny vo svojom jedálničku naraz. 

Môžete tiež urobiť to isté skúšaním nových zdravých potravín. “Jedným prístupom je vyskúšať každý týždeň novú zeleninu,” povedal Best pre Health . “Vyberte si zeleninu, ktorú ste nikdy predtým neskúšali, a preskúmajte nový recept, aby ste ju mohli začleniť do jedla. Ak to budete robiť každý týždeň alebo dokonca len raz za mesiac, zakončíte rok niekoľkými novými zdravými potravinami a receptami, ktoré predtým som nevedel, že sa ti páči.”

Zaznamenajte svoj príjem

Možno zistíte, že sa stravujete menej zdravo, ako máte v úmysle.

Podľa registrovanej dietologičky Lisy DeFaziovej, RD , je jedným zo spôsobov, ako byť pozornejší pri výbere potravín, priložiť pero na papier. „Napíšte si dôvody, prečo sa chcete zdravo stravovať (schudnúť, znížiť hladinu cholesterolu, zvýšiť energiu, zlepšiť náladu atď.), a každý deň si prečítať svoj zoznam,“ povedal DeFazio. “Sledujte svoj príjem pomocou aplikácie ako MyFitnessPal, aby ste sa uistili, že dostávate všetku výživu, ktorú potrebujete.”

V skutočnosti vás môže prekvapiť, čo sa dozviete, keď si nájdete čas na zaznamenanie toho, čo jete. Pokiaľ ide o zisťovanie, aký by mal byť váš ideálny príjem na prvom mieste, porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo získajte odporúčanie k dietológovi.

Jedzte menej ultraspracovaných potravín

Vopred pripravené jedlá môžu byť pohodlné, najmä keď spájate prácu, rodinu a iné povinnosti. Ultraspracované potraviny sa však spájajú so zníženou kvalitou výživy, ako aj s obezitou a inými zdravotnými problémami. 

Podľa registrovaného dietológa Summer Yule, RD , ultraspracované potraviny sťažujú kontrolu príjmu potravy kvôli viacerým porciám v jednom balení alebo nadmernému množstvu nie až tak zdravých ingrediencií.

“Ultra spracované potraviny sú vysoko spracované a navrhnuté takým spôsobom, že je veľmi ľahké ich prejedať,” povedal Yule. “Niektoré príklady zahŕňajú sušienky z obchodu, sladké raňajkové cereálie, mrazené kukuričné ​​psy a podobné hotové jedlá. Tieto potraviny majú často vysoký obsah pridaného cukru, bielej múky a/alebo pridaných olejov, poskytujú relatívne málo vitamínov a minerálov, ale veľa kalórií.”

Plánovanie jedál vám môže pomôcť naštartovať vaše rozhodnutia lepšie sa stravovať.  Namiesto toho si vytvorte predvolené celozrnné potraviny a jedlá, ktoré si sami pripravíte: Časom tak môže byť jednoduchšie jesť zdravšie potraviny namiesto siahania po ultraspracovaných potravinách.

A poznámka, tento návrh jesť menej ultraspracovaných potravín nezahŕňa položky, ako je nakrájaná a mrazená zelenina, konzervovaná fazuľa alebo lúpané pistácie – aj keď sú spracované, stále sú to celé potraviny.

Jedzte viac rastlín

Výhody prijatia rastlinnej stravy – ako je vegetariánstvo alebo vegánstvo – sú dobre zdokumentované. Výskum napríklad ukázal, že vegetariáni majú v tele vyššiu hladinu zdravých tukov, antioxidantov a protizápalových zlúčenín ako nevegetariáni.  Je to „pravdepodobné preto, že [vegáni] konzumujú viac produktov a iných celistvých potravín na rastlinnej báze,“ ako predtým uviedla redaktorka výživy spoločnosti Health Cynthia Sass, RD .

Jedným zo spôsobov, ako začať jesť zdravšie, môže byť teda konzumácia viac rastlinnej stravy. Ak vyskúšate tento prístup, buďte k sebe jemní, pretože nemusíte byť vegáni alebo vegetariáni, aby ste získali zdravotné výhody. Flexitariánska strava, ktorá je v prvom rade vegetariánska, no obsahuje príležitostne živočíšne bielkoviny, bola podľa US News & World Report označená za jednu z najlepších diét roku 2022 .

“Pamätajte, že to nie je všetko alebo nič. Táto perspektíva môže byť skľučujúca a viesť k neúspechu,” povedal Best. “Skúste pripraviť jedno zo svojich obľúbených nevegánskych jedál vegánske tak, že zmeníte niektoré ingrediencie, napríklad tofu tacos namiesto hovädzieho mäsa.” Možno zistíte, že s týmto prístupom nielen jete zdravšie, ale tiež že skúšate nové jedlá.

Vyvážte svoj tanier

Ďalším spôsobom, ako sa začať zdravšie stravovať, je myslieť na to, čo máte na tanieri. Je dôležité, aby ste jedli rôzne jedlá.  Niektoré potraviny by však podľa DeFazia mali zohrávať významnú úlohu vo vašej strave pri každom jedle.

„Ovocie a zelenina by mali byť základom vašej stravy; polovica vášho taniera by mala byť zelenina,“ povedal DeFazio. Spolu s jednou porciou ovocia pri každom jedle DeFazio odporučil mať na tanieri chudé bielkoviny.

Ak chcete získať tento proteín na raňajky, zamerajte sa na uncu orechového masla , morčacej slaniny, tvarohu alebo vajíčka. Bielkoviny by mali tvoriť asi štvrtinu vášho taniera počas obeda a večere; siahnite po troch až štyroch unciach kuracích pŕs bez kože alebo ryby. Všimnite si, že ak si nie ste istí, ako vyzerajú tri unce, je to približne veľkosť balíčka kariet. 

Urobte rozumné zmeny

Niektoré potraviny je najlepšie konzumovať s mierou, napríklad potraviny s pridanými cukrami alebo s vysokým obsahom sodíka. 

Ďalšou potravinou, ktorú treba jesť s mierou, je biela múka, ktorá sa nachádza v mnohých pečivách a chlebe. Našťastie má Yule šikovný tip na zmiernenie príjmu bielej múky: Vymeňte jej značné množstvo (alebo iné jednoduchšie sacharidy) za celozrnné alebo zeleninové alternatívy.

Môžete napríklad „použiť karfiolovú ryžu namiesto bielej ryže , strukovinové cestoviny namiesto cestovín z bielej múky alebo si vychutnať plnky do sendvičov v šalátovom obale,“ povedal Yule. “Tieto výmeny vám pomôžu jesť viac zeleniny a menej bielej múky. Je to dvojitá výhra!”

Môžete tiež vymeniť majonézu za horčicu a použiť špirálové vegetariánske rezance na cestoviny. Môžete tiež zvážiť výmenu sódy za perlivú vodu alebo olivového oleja za maslo. 

Vyskúšajte Volume Eating

Hľadáte spôsob, ako sa zdravo stravovať, ktorý nezahŕňa počítanie kalórií alebo obmedzujúce myslenie? Ak áno, potom môže byť objemové jedenie pre vás to pravé, ako poznamenal Best.

„Jedenie v objeme je fascinujúci a relatívne nový koncept stravovania vyváženého, ​​na živiny bohatého a nízkokalorického diétneho modelu bez obetovania hladu,“ uviedol Best. “Spotrebiteľ v podstate zje veľké objemy potravín, ktoré majú nízku kalorickú hustotu.” Výskum zistil aj výhody objemového jedenia na chudnutie. 

Objemové jedenie tiež pomohlo Best na jej osobnej ceste za zdravým stravovaním, pretože jej pomohlo dosiahnuť vytúženú váhu a zlepšiť jej celkovú pohodu. Tento prístup bol tiež označený za jednu z najlepších diét pre rok 2022.

Nevynechávajte sacharidy a tuky

Ak existujú dve jedlá, ktoré za tie roky dostali zlý rap, niet pochýb, že by to boli sacharidy a tuky. Postupom času prevládlo presvedčenie, že tieto potraviny sú pre vás „zlé“. Ale podľa DeFazia to tak nie je.

“Potrebujete sacharidy pri každom jedle ako energiu, pretože obmedzovanie sacharidov vedie k bingu a chuti na cukor,” vysvetlil DeFazio. “Zamerajte sa na približne 1 šálku vareného škrobu na jedlo, ako sú ovsené vločky , ryža, sladké zemiaky , kuskus alebo cestoviny – celozrnné, kedykoľvek je to možné.”

DeFazio tiež navrhol, aby ste sa uistili, že pri každom jedle máte porciu zdravých tukov, ako je orechové maslo, avokádo alebo olivový olej . Konzumáciou zdravých tukov znížite riziko srdcových chorôb, kôrnatenia tepien a mŕtvice a znížite krvný tlak, triglyceridy a „zlý“ cholesterol. Váš „dobrý“ cholesterol sa naopak zvýši.

Zvýšte príjem vody

Ak hľadáte spôsoby, ako sa zdravšie stravovať, tiež sa chcete uistiť, že zdravšie pijete. Pitie dostatočného množstva vody vám totiž pomôže regulovať teplotu, spracovať odpad a ochrániť chrbticu a kĺby. 

Uistite sa teda, že každý deň prijímate dostatok vody, buď nájdením spôsobov, ako piť viac vody (napr. pridaním citróna do pohára vody), alebo jedením potravín s vysokým obsahom vody .

Môžete tiež začať zvyšovať svoje množstvo tým, že vymeníte sódu a cukrom sladené nápoje vo vašej strave za vodu, navrhol Yule. Pri sladených nápojoch je striedmosť vo vašom príjme kľúčová, pretože obsahujú pridaný cukor a sú spojené so zdravotnými problémami (napr. cukrovka, priberanie, dna). 

Pripravte sa na úspech

Jedným z dôvodov, prečo môže byť ťažké začať zdravo jesť, je to, že to vyžaduje čas a energiu. To je dôvod, prečo sú pohodlné jedlá také lákavé, najmä keď ste zaplavení alebo máte málo energie. DeFazio má však niekoľko skvelých tipov, ako sa nastaviť na úspech v oblasti zdravého stravovania.

„Choďte na trh alebo si objednajte donášku potravín; potrebujete zdravo zásobenú chladničku a špajzu, aby ste mali doma zdravý výber,“ povedal DeFazio. “Na prípravu jedla pripravte veľké dávky ryže a kuracieho mäsa alebo rýb, keď máte čas, aby ste mali pripravenú večeru počas rušných dní.”

DeFazio tiež navrhol ísť cestou prípravy jedla na plech. Chudé bielkoviny a zeleninu si môžete pripraviť vopred a uložiť ich do chladničky, potom ich po príchode z práce hodiť na plech a do rúry. Všetky tieto možnosti vás prinútia poďakovať sa svojmu minulému ja, keď si cez týždeň sadnete k zdravej a chutnej večeri .

Rýchla recenzia

Zdravo sa stravovať je dôležité, no niekedy môže byť ťažké vedieť, kde začať. Existuje však množstvo zmien, ktoré môžete urobiť na svojej ceste k zdravému stravovaniu. Zmeny zahŕňajú metódy, ako je dávať pozor na to, čo jete, a vymieňať si jedlá a nápoje. Začnite pomaly vykonávať tieto a ďalšie úpravy a nájdite spôsoby, ako sa pripraviť na úspech. Ak zistíte, že máte problémy so zdravým stravovaním, požiadajte o radu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo odborníka na duševné zdravie.

Ak máte problém s nadváhou naštartujte svoj jedálniček s NUPO diétou

Prečo NUPO? Funguje vôbec?

NUPO je nízkokalorický program na redukciu hmotnosti, ktorý vás rýchlo a zdravo dostane do skvelej formy. Táto dánska diéta obsahuje všetky zložky vyváženej stravy (bielkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály) namiešané tak, aby ste efektívne schudli a nedostavil sa jojo efekt. 

Vďaka jeho skvelej chuti nestrádajú ani vaše chuťové bunky a vysoký obsah vlákniny zase zabraňuje pocitu hladu, ktorý by ste pri šiestich porciách denne mať nemali. S NUPOM nemusíte nič vážiť či počítať kalórie. Všetko je už pripravené. NUPO je balené po jednotlivých porciách, umožňuje vám vziať si ho pohodlne kamkoľvek so sebou.

Koľko s NUPO schudnem?

Napríklad NUPO Diéta na 2 týždne obsahuje 7 balení Diéty NUPO, ktoré vystačia na 14 dní. Vhodné pre tých z Vás, ktorí chcete schudnúť 3-5 kg. Po dvoch týždňoch je chudnutie naštartované a váhový úbytok je poznať. Úbytok závisí na počiatočnej východiskovej váhe, ale v priemere je to 5%.

zdroj

Na čo je dobrý jablčný ocot

TAJOMSTVO: Zdravotné výhody jablčného octu, o ktorých musíte vedieť

Ocot môže pomôcť s niekoľkými bežnými stavmi.

Jablčný ocot sa vyrába kvasením šťavy z rozdrvených jabĺk. Ocot možno použiť na rôzne účely, vrátane varenia a ako čistiaci prostriedok pre domácnosť. Jablčný ocot môže byť tiež užitočný pri zvládaní určitých stavov. 

Keď sa jablčný ocot užíva ústami, môže pomôcť pri regulácii hmotnosti, regulácii cukrovky a zdraví srdca. Pri aplikácii na pokožku môže ocot pomôcť pri kŕčových žilách (aj keď aplikácia na pokožku môže niekedy spôsobiť chemické popáleniny). 

Tieto potenciálne prínosy sú však založené na obmedzenom výskume. Z tohto dôvodu by ste sa mali porozprávať s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o používaní jablčného octu na zvládnutie akéhokoľvek stavu.

Výhody

Jablčný ocot bol študovaný viac na zvieratách a izolovaných bunkách ako na ľuďoch. Zatiaľ čo ľudské štúdie o zdravotných výhodách jablčného octu sú obmedzené, existujúci výskum sa javí ako sľubný. 

Môže pomôcť pri regulácii hmotnosti 

Konzumácia jablčného octu môže pomôcť pri riadení vašej hmotnosti.

V jednej malej štúdii bolo 39 ľuďom povedané, aby znížili 250 kalórií denne počas 12 týždňov. Niektorí z týchto ľudí iba znížia kalórie; niektorým bolo povedané, aby tiež pridali jednu uncu jablčného octu denne.  

V porovnaní s tými, ktorí ocot nemali, ľudia, ktorí používali jablčný ocot, zaznamenali výrazné zníženie: 

  • Telesná hmotnosť
  • Index telesnej hmotnosti (BMI)
  • Miery bokov
  • Viscerálny tuk (hlboký, vnútorný brušný tuk)
  • Chuť do jedla

V inej štúdii boli ľudia s obezitou náhodne priradení k pitiu nápoja, ktorý obsahoval pol unce octu, uncu octu alebo žiadny ocot každý deň po dobu 12 týždňov. Obe skupiny s octom zaznamenali zníženie telesnej hmotnosti, BMI, viscerálneho tuku a merania pásu. 

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2

Jablčný ocot môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2.

Štúdia zahŕňajúca 110 ľudí s cukrovkou 2. typu preukázala pozitívny vplyv na niektoré merania cukrovky. Počas večere počas troch mesiacov dostávali účastníci buď placebo, alebo pol unce jablčného octu v približne siedmich unciach vody.  

Za ten čas skupina, ktorá mala ocot s vodou, zaznamenala výrazné zníženie hladiny cukru v krvi nalačno a HbA1C. 

Hladina cukru v krvi nalačno je meranie množstva cukru v krvi, keď ste nejedli. HbA1C je miera hladiny cukru v krvi za predchádzajúce dva až tri mesiace. Vysoké hladiny oboch môžu naznačovať, že máte príliš veľa cukru v krvi, čo vás môže vystaviť zvýšenému riziku komplikácií cukrovky.

Skupina, ktorá nemala ocot, nezaznamenala žiadne zmeny v žiadnom z týchto meraní.

Ukázalo sa tiež, že polovica unce jablčného octu znižuje rozmery pásu a bokov u ľudí s cukrovkou 2. typu – dva faktory, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko ochorenia.    

Pozitívny vplyv jablčného octu na hladinu cukru v krvi nalačno a HbA1C u ľudí s diabetom 2. typu sa ukázal aj v prehľade deviatich predchádzajúcich štúdií. 

Môže zlepšiť zdravie srdca

Celkový cholesterol je celkové množstvo cholesterolu s lipoproteínmi s nízkou hustotou (LDL), cholesterolu s lipoproteínmi s vysokou hustotou (HDL) a triglyceridov (druh tuku) vo vašej krvi. Vysoký celkový cholesterol, LDL cholesterol alebo triglyceridy môžu zvýšiť riziko srdcových ochorení . Nízke hladiny HDL môžu byť tiež zlé pre zdravie srdca, pretože sa považuje za „dobrý“ cholesterol.  

Jablčný ocot môže pomôcť pri všetkých týchto úrovniach.

Výskum ukázal, že pitie jednej unce jablčného octu denne môže viesť k zníženiu triglyceridov a celkového cholesterolu a zvýšeniu „dobrého“ HDL cholesterolu. 

Aj len pol unce jablčného octu denne môže mať pozitívny vplyv na hladiny triglyceridov u ľudí s obezitou a na triglyceridy a celkový cholesterol u ľudí s cukrovkou 2. typu. 

Jedna malá štúdia sa zamerala na 19 ľudí s vysokým cholesterolom a/alebo vysokými hladinami triglyceridov, ktorí sa na tieto stavy neliečili. Účastníci boli požiadaní, aby nemenili svoju stravu alebo cvičebné programy, ale pridali uncu jablčného octu dvakrát denne počas ôsmich týždňov. Skupina zaznamenala zníženie celkového cholesterolu, „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridov. 

Môže zlepšiť príznaky kŕčových žíl

Jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorí si aplikovali jablčný ocot na kŕčové žily na nohách – okrem pravidelnej liečby, ktorú im poskytoval ich poskytovateľ zdravotnej starostlivosti – znížili bolesť; úrovne úzkosti spojené s výskytom žíl; a symptómy, ako sú kŕče, opuchy a svrbenie. 

Zatiaľ čo účastníci štúdie nemali žiadne vedľajšie účinky, aplikácia jablčného octu na pokožku môže byť potenciálne nebezpečná, pretože ocot môže u niektorých ľudí spôsobiť chemické popáleniny. 

Výživa

Jedna polievková lyžica jablčného octu poskytuje:

  • Kalórie: 3
  • Tuky: 0 g
  • Sodík: 0 mg 
  • Sacharidy: 0 g
  • Vláknina: 0 g
  • Pridané cukry: 0 g
  • Bielkoviny: 0 g

Jablčný ocot neobsahuje významné množstvá vitamínov a minerálov v častiach používaných v receptoch alebo v častiach používaných ako diétne prísady na pomoc pri zvládaní zdravotných problémov. Je však známe, že jablčný ocot obsahuje antioxidanty, konkrétne fenolové zlúčeniny, ktoré bojujú proti zápalom a bolo preukázané, že chránia bunky pred poškodením, ktoré vedie k chorobám. 

Všetky druhy octu obsahujú kyselinu octovú, vedľajší produkt fermentácie. Kyselina octová je to, čo dáva jablčnému octu jeho silnú, kyslú vôňu a chuť. 

Kyselina octová má tiež protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu je ocot prírodným dezinfekčným prostriedkom. 14 Ľudia môžu použiť ocot napríklad pri upratovaní domu. Výskum ukázal, že jablčný ocot môže pomôcť v boji proti Escherichia coli (E. coli) , Staphylococcus aureus (stafylokok) a Candida albicans (druh kvasiniek). 

Riziká

Keď sa jablčný ocot používa na pomoc pri zvládaní podmienok, zdá sa, že z krátkodobého hľadiska je bezpečný. Môže však byť nebezpečný, ak sa používa vo veľkých množstvách alebo dlhodobo.  

Veľké množstvá jablčného octu z dlhodobého hľadiska môžu viesť k nízkym hladinám draslíka , čo môže spôsobiť abnormálny srdcový rytmus, únavu, poškodenie svalov, slabosť, mravčenie, necitlivosť a zápchu.   

Jablčný ocot môže tiež interagovať s niektorými liekmi a doplnkami stravy , vrátane liekov na cukrovku, diuretík a niekoľkých bylín. 

Vedci tvrdia, že jablčný ocot môže tiež prispieť k osteoporóze a poškodiť pažerák, zubnú sklovinu a pokožku. 

Nie je dostatok spoľahlivých informácií, aby sme vedeli, či je jablčný ocot bezpečný na lekárske použitie počas tehotenstva alebo dojčenia, takže odborníci odporúčajú používať ho iba ako jedlo v tomto období. 

Tipy na používanie jablčného octu

Ako ochucovadlo alebo prísadu možno jablčný ocot pridať do šalátových dresingov, marinád, nakladanej zeleniny, polievok, čaju, smoothies a dokonca aj do pečiva. 

Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o pití jablčného octu na účely založené na stave. Ak tvrdia, že použitie je v poriadku, môžu vám odporučiť zmiešať ocot s vodou, pretože neriedený jablčný ocot môže poškodiť pažerák a zubnú sklovinu. 

Rýchla recenzia

Jablčný ocot je prísada do korenín alebo receptov, ktorú môžu ľudia použiť aj na špecifické účinky na zdravie. Ľudský výskum na podporu mnohých propagovaných výhod jablčného octu chýba. Malé štúdie však ukazujú, že jablčný ocot môže pomôcť pri podpore regulácie hmotnosti, regulácie cukrovky a zdravia srdca. 

Pri varení je bezpečné používať jablčný ocot. Ale pretože používanie jablčného octu ako lieku prináša riziká, ako je erózia zubov, nízky obsah draslíka a interakcie liekov alebo doplnkov, je dôležité, aby ste sa pred jeho použitím porozprávali so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na prevenciu, zvládnutie alebo liečbu zdravotného stavu.

zdroj

bolest hlavy z chrbtice priznaky

Bolesť hlavy z chrbtice príznaky

Prehľad

Bolesť hlavy z chrbtice a jej príznaky sú pomerne častou komplikáciou u tých, ktorí podstupujú spinálnu klopu (lumbálna punkcia) alebo spinálnu anestéziu. Oba postupy vyžadujú prepichnutie tvrdej membrány, ktorá obklopuje miechu a v dolnej časti chrbtice korene bedrového a sakrálneho nervu.

Počas miechového odberu sa z vášho miechového kanála odoberie vzorka mozgovomiechového moku. Počas spinálnej anestézie sa do vášho miechového kanála vstreknú lieky na znecitlivenie nervov v dolnej polovici tela. Ak spinálna tekutina preteká cez malé miesto vpichu, môže vás začať bolieť hlava.

Väčšina chrbtových bolestí hlavy-tiež známych ako post-lumbálna punkčná bolesť hlavy-ustúpi sama bez liečby. Silné bolesti chrbtice trvajúce 24 hodín alebo viac však môžu vyžadovať liečbu.

Na aké príznaky by som si mal dávať pozor?

Bolesť chrbta hlavy je zvyčajne oslabujúca a narúša normálnu funkciu a každodennú aktivitu. Jednotlivci sa môžu sťažovať na súvisiace príznaky ako nevoľnosť, vracanie, poruchy videnia a závraty.

Tieto  príznaky sa prejavujú do 3 dní v 90 percentách prípadov po vpichnutí ihly do chrbtice . Príznaky 5 dní po zákroku a bezprostredne po zákroku sú zriedkavé. Pacienti sa často sťažujú na silné bolesti hlavy v sede alebo v stoji. Bolesť hlavy prakticky zmizne pri ležaní. Toto je charakteristický znak bolesti chrbtice.

Ako sa dá liečiť bolesť hlavy z chrbtice a jej príznaky?

Cieľom liečby je obnoviť tlak a doplniť mozgovomiechový mok. Možnosti liečby možno rozdeliť na konzervatívne a minimálne invazívne. Nasleduje niekoľko kľúčových bodov liečby bolesti chrbtice:

  • Až 85 percent bolestí hlavy ustúpi do 6 týždňov.
  • Podporná starostlivosť zahŕňa rehydratáciu a analgetiká.
  • Kofeín môže tiež pomôcť znížiť závažnosť bolesti hlavy.
  • Odpočinok na lôžku nie je účinnou formou liečby.
  • Zlatým štandardom liečby je epidurálna náplasť na krv.
  • Aromaterapeutické oleje

Príznaky

Príznaky bolesti chrbta zahŕňajú:

  • Tupá, pulzujúca bolesť, ktorá má rôznu intenzitu od miernej po neschopnú
  • Bolesť, ktorá sa zvyčajne zhoršuje, keď si sadnete alebo stojíte, a klesá alebo zmizne, keď si ľahnete

Bolesti hlavy chrbtice príznaky a čím sú často sprevádzané:

  • Závraty
  • Zvonenie v ušiach (tinnitus)
  • Strata sluchu
  • Rozmazané alebo dvojité videnie
  • Citlivosť na svetlo (fotofóbia)
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Bolesť alebo stuhnutosť krku
  • Záchvaty

Kedy navštíviť lekára

Povedzte svojmu lekárovi, ak vás po spinálnom úkone alebo spinálnej anestézii začne bolieť hlava – najmä ak sa bolesť hlavy zhorší, keď si sadnete alebo vstanete.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory bolesti hlavy patria:

  • Vo veku od 18 do 30 rokov
  • Byť ženou
  • Byť tehotná
  • Máte v anamnéze chronické bolesti hlavy
  • Podstupujete postupy zahŕňajúce použitie väčších ihiel alebo viacnásobné prepichnutie membrány, ktorá obklopuje miechu
  • Malá telesná hmotnosť
bolest hlavy z chrbtice priznaky
Bolesť hlavy z chrbtice príznaky

Zdroje článku Bolesť hlavy z chrbtice príznaky: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17927-spinal-headaches

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/spinal-headaches/symptoms-causes/syc-20377913

https://www.treatingpain.com/news-updates/2019/may/spinal-headaches-what-are-the-symptoms-and-is-th/

Amarantové pukance alebo z čoho všetkého sa dá popcorn vyrobiť?

Najchutnejší je samozrejme popcorn z kukurice, ale existujú zdravé náhrady popcornu, ktoré sa dajú pripraviť rovnakým spôsobom ako klasický popcorn. 

Popcorn na panvici a druhy popcornu

Príprava spočíva v tom, že rozpálite panvicu a nasypete zrná rovnomerne tak, aby ste nevytvorili príliš hrubú vrstvu. Prikryjete a necháte pukať. Keďže tieto zrná sú menšie ako klasická kukurica, takmer hneď dôjde k pukaniu. Panvicu treba viac krát zatriasť, aby sa obsah premiesil a tak vypukalo čo najviac zŕn. Na prípravu nie je potrebný olej či iný tuk, príprava je možná aj na suchej rozpálenej panvici. Keďže zrná pukajú rýchlo, treba dávať pozor, aby sa nespálili. Výsledný popcorn bude drobnejší, preto sa tažšie naberá do hrste ako klasický popcorn. Naberať ho môžete lyžičkou a použiť napr. aj namiesto krutónov do šalátu.  

Ktoré suroviny sú na takýto popcorn vlastne vhodné a sú pukance zdravé?

Quinoa

Ak z nej zrovna nechceme popcorn, štandardne sa pripravuje ako ryža. Podáva sa ako príloha najčastejšie v kombinácií so šálátom či restovanou zeleninou. Je to hodnotná surovina vhodná aj na diéty a preto takýto je popcorn výborným zdravým snackom.

quinoa-3889915_1920
Zdroj: pixabay.com

Amarantové pukance

Aj keď si amarant získal popularitu ako zdravá výživa iba nedávno, toto prastaré zrno bolo v určitých častiach sveta po celé tisícročia základom výživy. Amarant sú výživné zrná, ktoré u nás najčastejšie používame v podobe amarantovej múky. Keďže je bezlepková môžu ju používať aj celiatici. Amarantové pukance pripravujeme z celých zŕn amarantu.

amaranth-1112988_1920
Zdroj: pixabay.com

Cirok

Cirok je menej známa výživná obilnina, ktorá spomedzi týchto troch zŕn má najväčší objem po príprave popcornu a je teda vzhľadom najbližšie k tomu klasickému popcornu z kukurice.

millet-3636924_1920
Zdroj: pixabay.com

8 znakov, že nemáte dostatok bielkovín

Koľko ich vlastne potrebujeme?

Odporúčané množstvo bielkovín predstavuje asi 10% z celkového energetického príjmu na deň. Na presný výpočet sú dostupné rôzne kalkulačky, ktoré zohľadňujú okrem iného aj vašu celkovú hmotnosť.

1. Opuch

Jedným z najbežnejších príznakov toho, že nemáte dostatok bielkovín, je opuch (tiež nazývaný edém), najmä v oblasti brucha, nôh a rúk. Možné vysvetlenie: bielkoviny, ktoré cirkulujú v krvi – najmä albumín – majú vplyv na tekutinu, ktorá sa hromadí v tkanivách. Opuch však môže byť spôsobený aj inou príčinou a preto je potrebné sa poradiť s lekárom.

2. Zmeny nálad

Váš mozog používa chemikálie nazývané neurotransmitery na prenos informácií medzi bunkami. Mnohé z týchto neurotransmiterov sú vyrobené z aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi proteínu. Takže nedostatok bielkovín vo vašej strave by mohol znamenať, že vaše telo nedokáže pripraviť dosť neurotransmiterov, a to by zmenilo fungovanie mozgu. Napríklad pri nízkych hladinách dopamínu a serotonínu sa môžete cítiť depresívne alebo až agresívne.

3. Problémy s vlasmi, nechtami a kožou

Sú tvorené proteínmi ako elastín, kolagén a keratín. Ak ich vaše telo nedokáže vyrobiť, mohli by ste mať krehké nechty, zoslabnuté vlasy, či suchú a šupinatú pokožku. Strava nemusí byť jedinou či hlavnou príčinou, ale je potrebné ju zvážiť.

4. Slabosť a únava

V prípade, že by ste mali nedostatok bielkovín dlhšie ako týždeň, odzrkadlilo by sa to na vašej celkovej energii a sile. Nedostatok bielkovín vedie k ubúdaniu svalového tkaniva a tým aj k poklesu výkonnosti  a spomaleniu metabolizmu.

5. Hlad

Je všeobecne známe, že bielkoviny trávime pomalšie, nezvyšujú krvný cukor a preto sa po ich konzumácií cítime dlhšie sýti.

6. Pomalé hojenie poranení

Ľudia s nízkym príjmom bielkovín často zistia, že sa ich rany a kosti hoja pomalšie. To platí aj o podvrtnutí a iných nehodách súvisiacich s cvičením. Môže to byť ďalší efekt toho, že vaše telo neprodukuje dostatok kolagénu. Nachádza sa v spojivových tkanivách aj v pokožke. Keďže na tvorbu krvných zrazenín potrebujete aj proteíny, pri ich nedostatku sa chrasty tvoria pomalšie.

7. Ochoriete a ťažko sa liečite

Aminokyseliny v krvi pomáhajú vášmu imunitnému systému vytvárať protilátky, ktoré aktivujú biele krvinky proti vírusom, baktériám a toxínom. 

8. Bielkoviny a šport

Ak pravidelne cvičíte a jete vyváženú stravu, pravdepodobne ste v poriadku. Ale seriózni športovci s náročným tréningovým programom potrebujú viac bielkovín – asi dvakrát toľko ako priemerný človek. Dôležité je vedieť svoj odporúčaný denný príjem bielkovín a dodržiavať vyváženú stravu. Tak ako nedostatok môže spôsobiť problémy tak aj prebytok bielkovín sa môže negatívne odzrkadliť na vašom zdraví.

Zdroj: webmd.com/diet/ss/slideshow-not-enough-protein-signs

Vylieči pečeň aj po otrave muchotrávkou zelenou

Pestrec mariánsky ,označovaný aj ako Sylibum marianum, Ostropestrec, či Kristova koruna. Pestrec vyzerá ako bodliak s fialovými kvetmi. Veľmi užitočná bylina, dostať ju kúpiť bežne ako čaj, či už v sáčkoch alebo ako sypanú zmes, alebo vo forme tabliet, ktoré obsahujú koncentrované účinné látky.

Obsahuje liečivú látku Sylimarín, ktorá spôsobuje zamedzenie prenikaniu škodlivín do pečene. Pomáha očisťovať a regenerovať ju. Zároveň pomáha zlepšiť trávenie.

Látka z tejto rastliny sa úspešne používa aj pri liečbe pacientov, ktorý majú poškodenie pečene, spôsobené napr. otravou spôsobenou konzumáciu jedovatých hubami. Má všestranné použitie pri ochoreniach pečene a žlčníka, či už je to otrava alkoholom, nadmerné a dlhodobé užívanie liekov, cirhóza pečene a pod. Zároveň má priaznivý vplyv na zníženie hladiny cholesterolu a úpravu hladiny cukru v krvi.

Orgány: Pečeň, žlčník, slezina. 

Formy: čaj, tablety, drvené plody na priamu konzumáciu, tinktúra

Použitie: zlepšenie trávenia, regenerácia a očista pečene a žlčníka, zníženie cholesterolu 

Obdobie zberu: august až september

Kde rastie: voľne rastie v teplejších podnebných pásmach, avšak u nás je ho možné dopestovať

Upozornenie: neodporúča sa tehotným ženám, nemal by sa kombinovať s alkoholom, ľudia s vysokým krvným tlakom by sa mali poradiť so svojím lekárom pred začatím užívania

Pravda o závislosti na cukre

Cukrový detox

Trendová diéta, ktorá sa zaoberá obsahom sacharidov v potravinách sľubuje ukončenie túžby po sladkostiach a pomôže vám schudnúť. Ale funguje to? Tu je pravda o chuti na cukor a o tom, ako skrotiť vašu chuť na sladké.

Naozaj môžete byť závislý na cukre?

Niekto musí mať sladké každý deň. Niekto jedáva sladké viackrát v priebehu dňa a niekto potrebuje sladké po hlavnom jedle. Prepadne nás chuť na čokoládu či keksík alebo tyčinku. Povieme si len kúsok, len jednu kocku a nakoniec nevieme odolať a z jednej kocky, je celá tabuľka čokolády. Pre niekoho doslova ako droga.

Váš mozog a cukor

Cukor poháňa každú bunku v mozgu. Váš mozog tiež vidí cukor ako odmenu, vďaka ktorej stále chcete viac. Ak často jete veľa cukru, posilňujete túto odmenu, čo môže sťažiť prelomenie návyku.

Rýchle zvýšenie cukru …

Ak si doprajete niečo sladké, cukor v ňom nazývaný jednoduchý sacharid – sa v krvi rýchlo premení na glukózu. Vaša hladina cukru v krvi rýchlo stúpne. Jednoduché sacharidy sa nachádzajú aj v ovocí, zelenine a mliečnych výrobkoch. Majú však vlákninu a bielkoviny, ktoré spomaľujú tento proces. Sirup, malinovky, sladkosti a bežný cukor túto schopnosť nemajú.

Pokles hladiny cukru

Vaše telo potrebuje glukózu na presun energie z krvi do buniek. Na tento účel vytvára pankreas hormón inzulín. V dôsledku toho môže dôjsť k náhlemu poklesu hladiny cukru v krvi. Táto rýchla zmena hladiny cukru v krvi spôsobuje, že sa cítite hladný a potrebujete viac sladkostí, aby ste znovu dostali cukor na vyššiu hladinu.

Škrob sa môže rovnať cukru

Síce sa sladkému vyhýbate, ale. Biele pečivo, biela múka, cestoviny, obložené bagety, pizza, hranolky sú škrobové potraviny, ktoré obsahujú komplexné sacharidy, ktoré telo rozkladá na jednoduché cukry. Preto majú rovnaký efekt prudkého zvýšenia hladiny cukru a náhleho poklesu ako sladkosti.

Fungujú diéty bez cukru?

Ak obmedzíte príjem sacharidov na úplné nutné životné minimum, naozaj schudnete. Nielen vďaka zníženému kalorickému príjmu, ale aj vďaka tomu, že dostanete výkyvy hladiny cukru pod kontrolu. Nebudete tak pociťovať hlad, ani tak často a zbavíte sa chuti na sladkosti a nezdravé jedlá.

Vyberte si sladkosti vhodné pre vás

Nemusíte sa vzdať sladkostí a sladkej chuti úplne. Je kopa možností, alternatív a receptov na zdravé sladkosti. Koláče, sušienky, dezerty, bezkalorické čokoládové topingy. Všetko je to len o tom, z akých surovín sladkosť pripravíte.

Pomôžu proteíny

Jesť bielkoviny je jednoduchý spôsob, ako potlačiť chuť do jedla. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín trávia pomalšie, takže sa budete cítiť dlhšie sýty po celý deň. Proteín nespôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi tak, ako to robia rafinované sacharidy a cukry. Vyberte bielkoviny, ako je chudé kurča, nízkotučný jogurt, tvaroh, vajcia, orechy alebo fazuľa.

Doplňte vlákninu

Vláknina pomáha bojovať proti potrebe cukru mnohými spôsobmi. Udržiava v nás pocit plnosti.  Pretože nezvyšujú tak hladinu cukru v krvi, potom už nehrozí hlad. Vyberte si ovocie, zeleninu a celé zrná. Ideálny príklad zdravej sladkosti je jablko pokrájané na plátky, potreté arašidovým maslom alebo odtučnený jemný tvaroh so škoricou a banánom.

Stévia ako náhrada

Stévia je rastlina, ktorá je po spracovaní výbornou náhradou cukru. Môžete ju pridať do čohokoľvek, čo treba osladiť. Dostupná je v tekutej, tabletovej aj práškovej forme. Má vyššiu sladivosť, preto postačí pridať malé množstvo a najlepší benefit je, že neobsahuje žiadne kalórie.

Obmedzte tiež „zdravé“ cukry

Med, hnedý cukor a trstinová šťava môžu znieť zdravo. Ale cukor je cukor. Či už pochádza z včiel alebo cukrovej trstiny, môže to spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi. Med a nerafinované cukry sú v živinách mierne vyššie, ale ich kalórie sa stále počítajú.

Skrytý cukor

Cukor sa môže schovávať v potravinách, kde to najmenej čakáte. Aj keď sa nezdajú sladké, kečup, grilovaná omáčka a cestovinová omáčka môžu obsahovať veľa cukru. Môžu sa teda používať šalátové dresingy s nízkym obsahom tuku, chlieb, pečené fazule a niektoré ochutené kávy. Zvyknite si čítať štítky. Pred nárazom do nákupného košíka odfiltrujte potraviny s vysokým obsahom cukru.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-sugar-addiction

Ilustrácia: pixabay.com

Čisté stravovanie – spôsoby ako na to

Vyberajte jedlo v celku

Podstata čistého stravovania, spočíva v snahe konzumovať potraviny, ktoré sú čo najbližšie k ich prirodzenej forme. Na trhu dnes máme veľa tovarov a polotovarov, ktoré sú príliš spracované a prešli komplikovaným technologickým procesom spracovania s prídavkom množstva chemických látok, ktoré obsahujú priveľa soli, cukru a tuku. Sú to potraviny v krabiciach, sáčkoch, konzervách a rôznych fľašiach. Základom je preto zvoliť potraviny, ktoré sú čerstvé a v celku. Napríklad namiesto už hotového zmrazeného mäsa na burger, ktoré je už “obohatené” o rôzne zmesy, soli a iné látky, kúpte mäso v celku a doma ho spracujte. Namiesto malinoviek a džúsov, kúpte čerstvé pomaranče, citrón, med, bylinky napr. na limonádu. Kupované ovocie obsahuje samozrejme pesticídy, ktorým sa zrejme úplne nevyhnete. Obmedzením však prispejete k čistejšiemu organizmu a zároveň návratom k prirodzenej strave zhodíte aj niekoľko kíl. Vyhnite sa hlavne: chladeným a mrazeným, polotovarom, sušienkam, hotovým jedlám, sáčkovým polievkam, predsmaženým hranolkám a pod. Výnimku tvoria potraviny a polotovary zo špecializovaných obchodov, ktoré sú zamerané na zdravú stravu a ich výrobky cielene obsahujú niekoľkonásobne menej škodlivín.

Jedzte viac celozrnných potravín

Biela múka a výrobky z nej sú svojim spracovaním ochudobnené o výživné látky, majú vysoký glykemický index a po skonzumovaní sa ľahko premieňajú na tuk. To platí aj pre bielu ryžu a cestoviny. Nahraďte biele pečivo tmavým, celozrnným to isté platí aj pre cestoviny. Bielu ryžu skúste nahradiť jej zdravšou verziou a zaraďte do jedálnička ovsené vločky, jačmeň a bulgur. Ak máte vo zvyku mlsanie pre TV pri filme, popcorn je to najmenšie zlo spomedzi krekrov a chipsov. Avšak lepšie je kúpiť si kukuricu na pukance a urobiť si vlastný popcorn na panvičke. Takto aspoň viete, koľko soli obsahuje.

Jedzte ovocie a zeleninu

Zelenina a ovocie sú najlepšia a najzdravšia voľba, pokiaľ chce človek schudnúť, či očistiť svoje telo. Ideálna forma konzumácie je za čerstva, avšak prijateľné formy sú aj mrazené, či zavárané. Pri týchto formách treba dávať pozor a kontrolovať štítky, či potraviny neobsahujú dodatočný cukor alebo soľ. Zelenina a ovocie sú piliere čistého stravovania. 

Pozor na výrobky spracované z ovocia a zeleniny. Napr. niektoré džúsy a paradajkové omáčky, obsahujú až priveľa soli a cukru. 

Pri varení dbajte na to koľko cukru a soli pridávate. Cukor skúste nahradiť napr. stéviou, ktorá je dostupná v tabletovej, tekutej, či práškovej forme a soľte až tesne pred dovarením. Uberte soli oproti bežnému používaniu a nahraďte jej deficit bylinkami, korením a cesnakom.

Preskočiť umelé prísady

Farbivá, umelé sladidlá a rôzne konzervačné látky sú v rozpore s čistým stravovaním. V časoch pred priemyselnou výrobou sa človek prirodzene stravoval čistou stravou, bez toho aby sa snažil. Dnes je vôbec problém nájsť potravinu, ktorá by bola “čistá”. Čítajte preto etikety na potravinách v obchode. Veľa krát ten istý výrobok od rôznych výrobcov môže obsahovať o 50% menej nežiaducich látok.

Vypite veľa vody

Voda odvádza z tela odpadové látky, preto je dôležité, aby nebola zbytočne obohatená cukrom a farbivami. Čistá voda a bylinkové čaje sú tá správna voľba. Pre niekoho je pitie čistej vody až niečo nenormálne, avšak pitie kolových nápojov fanty a rôznych sladených nápojov je neprirodzené pre telo. Mnohým čistá voda nechutí, ale spomínate si na to keď ste doslova umierali smädom a konečne sa napili vody? Mňam. Ak, ale klasickej vode stále neviete prísť na chuť, tak taká mäta, medovka, citrón či lyžička medu vedia v zime zahriať a v lete osviežiť ľadovým čajom, či domácou limonádou, za ktorú si bežne v reštaurácií pýtajú 2 – 3 €.

Zvážte konzumáciu alkoholu a kofeínu

Alkohol či chceme či nie, je chemická látka, ktorá organizmu jednoducho škodí. S občasným pitím sa telo vysporiada, pri dlhodobom pití sa poškodzuje. Toho čo alkohol v tele narúša je na celý zoznam a preto najrozumnejšie je sa mu vyhnúť. Spoločensky je to niekedy naozaj ťažká úloha a preto najlepšia zlatá stredná cesta je ho obmedziť. To platí aj pre kofeín. Keby sme ho extrahovali z kávy, dostaneme bielu kryštalickú látku, ktorá má povzbudzujúce účinky. Pripomína to niečo? Určite. Kofeín spôsobuje mnoho zdravotných komplikácií o ktorých sa pomenej hovorí. Búšenie srdca, nervozita a celkovo stavy nepokoja. Nehovoriac o prípadoch kedy po vypití energetického nápoja nastal infarkt. Samozrejme každá minca má dve strany a zástancovia nájdu aj pozitívne účinky alkoholu či kofeínu. Avšak pokiaľ to myslíte s očistením tela vážne najlepšie je vzdať sa týchto látok úplne, alebo ich obmedziť na minimum.

Rozhodnite sa, či budete jesť organicky

Nájsť v obchode produkty čistej stravy, zeleninu ovocie, bylinky, čerstvé mäso nie je až taký problém, je tu ale jedno ALE. Pesticídy v ovocí a zelenine, skryté plesne a lieky v živočíšnych produktoch. Teoreticky by bolo najlepšie pestovať si všetko sám a chovať kravu či ovcu. Avšak buďme realisti. To sa vačšine proste nedá a ani nechce. Na trhu sú rôzne potraviny BIO, ale či naozaj sú také neškodné je otázne. Zlatá stredná cesta  konzumovať zeleninu a ovocie bežne dostupné a najviac postrekované cistrusy nahradiť BIO verziou. Vyšší level je kupovať výrobky na trhu od miestnych pestovateľov, no a najvyšší level snahy o čistú stravu je spomínané pestovanie doma. Úplne, ale postačí ak vôbec zaradíte zeleninu do svojho jedálnička a to pravidelne.

Mäso a mlieko áno, ale

Mäso, vajcia a mliečne výrobky, obsahujú rôzne látky, ktoré sa podávajú zvieratám pri ich chove. Sú to rôzne antibiotiká a rastové hormóny. Preto platí aj to čo pri zelenine a ovocí, čo si človek sám nedochová to nemá, alebo najlepšia voľba využiť rôzne miestne trhoviská, kde miestni chovatelia ponúkajú svoje výrobky v poriadnej kvalite.

Základné pravidlo

Čítajte etikety na potravinách, ktoré kupujete. Snažte sa konkurenčné produkty porovnávať, často krát sa v napohľad tých istých produktoch nachádza značne odlišné množstvo soli, cukru, tuku a konzervačných látok.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/guide/best-foods-to-try#1

Potraviny, ktoré najviac škodia srdcu

Cukor, soľ, tuk

Vačšina ľudí má nejaký zlozvyk, čo sa týka jedla. Buď má rád veľa mastného, vyprážaného, prejedá sa sladkostí, alebo holduje chipsom a zbytočne presoluje svoje jedlá. Udržať všetko v hladine, kedy je to primerané a riadiť sa pravidlom všetko s mierou, je niekedy ťahšie ako sa zdá. Práve preto je nevhodná strava problém číslo jedna pri riešení kardiovaskulárnych ochorení obezity a cukrovky.

Slanina

Slaniny je dnes na výber veľa druhov, s vyšším aj nižším podielom tuku. Jasná najhoršia voľba je slanina, ktorá je samý tuk. Tá obsahuje absolútne minimum klasického mäsa a má najvyššiu energetickú hodnotu. Druhý problém po tuku je soľ. V prípade, že si neviete odopriať túto pochúťku snažte si ju dávať výnimočne. Skôr za odmenu, napr. raz za mesiac si dopriať + vyberať takú slaninu, ktorá má väčší podiel mäsa ako tuku. Takto sa obohatíte aspoň o bielkoviny a prijmete menej kalórií.

Červené mäso

Hovädzie, bravčové, jahňacie. Všetkého priveľa škodí. Tieto druhy mäsa sú síce chutné, výživné, ale doprajte si ich radšej len príležitostne. Ak už neviete odolať, zamerajte sa na chudé časti a vyhnite sa tým s tukom.

Minerálky, sódy, ochutené vody

Veľa sodíka, veľa cukru. Dve zložky, ktoré škodia a ničia nám zdravie. Ak si neviete odopriať perlivé vody, pri najbližšej návšteve obchodu si urobte len tak pre seba svoj vlastný rýchly prieskum porovnania etikiet na fľašiach. Na každej by mal byť obsah sodíka. Sodík býva označovaný na etikete aj ako Na, čiže z latinského Natrium. Snažte sa vybrať si tú vodu, ktorá ho obsahuje najmenej.

Pri sladkých nápojoch si človek neuvedomí, koľko v nich je cukru a aké sú kalorické, pokiaľ mu niekto doslova nevyskladá vedľa fľaše kocky cukru obsiahnuté v nápoji, či naservíruje jedlo, ktoré má rovnakú kalorickú hodnotu ako daný nápoj. Málo ľudí si uvedomuje, že v jednej takej zafarbenej vode je sladká kalorická bomba, ktorá má cukru viac ako je odporúčaný denný príjem a energeticky sa rovná jednému hlavnému jedlu.

Pečivo

Koláče, muffiny, keksy by mali byť výnimočnou záležitosťou. Tuk, cukor a biela múka = najhoršia kombinácia, ak nám na našom zdraví aspoň troška záleží. Dať si občas zákusok, raz za mesiac koláčik u babky, či muffin od mami je ok. Dať si jeden je ok. Ale dať si 3 a nabaliť si ešte aj na potom, alebo denne muffin ku kávičke je už zatĺkanie si klinca do rakvy. Pravidelné opakovanie vety veď jeden nezaškodí je zavádzajúce, lebo síce problémy neprídu hneď, ale to ako sa k sebe správame teraz sa za pár rokov odzrkadlí na našom zdraví. Ak si chcete zamlsať alebo napiecť niečo a ponúknuť aj ostatných, pečte zo zdravších alternatívnych surovín ako napr. špaldová múka, kokosý tuk, stévia namiesto cukru atď.

Spracované mäso

Salámy, klobásy, párky, pašteky = soľ, tuk, konzervanty, emulgátory. Dať si hotdog či pečenú klobásu na nejakej akcii, či kúpalisku raz za mesiac popri inak zdravej strave je neškodné. Pre vlastné dobro si viac nedávajte. Je to síce chutné, ale aspoň pri takejto príležitostnej konzumácií sa budete na to viac tešiť a lepšie si to vychutnáte.

Biela ryža, chlieb a cestoviny

Biela ryža, chlieb a pečivo, cestoviny a výrobky z bielej múky sú ochudobnené o svoje pôvodné výživné látky. Preto zostala už len jednoduchá potravina, ktorá sa po skonzumovaní rýchlo premieňa na tuk, hlavne ten brušný. Preto celozrnné potraviny, hnedá ryža, celozrnné cestoviny sú tá správna voľba.

Pizza

Pizza je veľmi chutná a má množstvo kombinácií ako ju pripraviť. Najhoršou voľbou je kúpiť zmrazený polotovar, ktorý obsahuje najviac sodíka. V reštaurácií si môžete vybrať tú pizzu, ktorá nemá tak kalorické prísady, prípadne si pizzu vyskladať. Niektoré pizzérie  ponúkajú alternatívu bielej múky v podobe cesta zo špaldovej múky. Najlepšie však bude, ak už si chcete pizzu dopriať, urobiť si ju doma.

Alkohol

Alkohol či chceme či nie, je chemická látka, ktorá organizmu jednoducho škodí. S občasným pitím sa telo vysporiada, pri dlhodobom pití sa poškodzuje. Toho čo alkohol v tele narúša je na celý zoznam a preto najrozumnejšie je sa mu vyhnúť. Nemá žiadnu výživovú hodnotu, len kalórie, z ktorých sa priberá. Spoločensky je to niekedy naozaj ťažká úloha a preto najlpešia zlatá stredná cesta je ho obmedziť.

Maslo

Živočíšne maslo obsahuje nasýtené tuky, ktoré zvyšujú cholesterol. Preto ak si chceme udržať naše srdce a cievy zdravé, musíme si udržovať cholesterol v zdravej hladine. Príležitostné ochutenie maslom neškodí, avšak ak konzumujete maslo takmer denne, nahraďte ho rastlinnou variantou. Rastlinné maslo, olivový olej či kokosový tuk sú najideálnejšie náhrady.

Ochutený, plnotučný jogurt

Jogurt môže byť super zdrojom výživy. Pravidelné stravovanie vás môže chrániť pred vysokým krvným tlakom. Ale sledujte, aký druh si kúpite. Ochutené jogurty sú plné pridaného cukru s väzbami na prírastok na váhe, vysoký krvný tlak, zápal a srdcové choroby. Najzdravšie je vybrať si neochutený nízkotučný jogurt a pridať doňho škoricu, kakao, ovocie, banán, stéviu na osladenie alebo lyžičku medu.

Hranolky

Úplne najhoršia voľba je kúpiť si balík už predsmažených hlboko zmrazených hranoliek a doma si ich v oleji vypražiť, či kúpiť si hotové hranolky vo fast foode. Všetko sa to rovná kope oleja a soli. Ak máte chuť na hranolky spravte si ich doma pečené v rúre. Zľahka pokvapkajte olivovým olejom, upečte dochrumkava a jemne posoľte morskou soľou. Vaše srdce bude určite vďačné.

Vyprážané kura

Kuracie mäso je zdravé, pokiaľ ho nevypražíte. Takto zo zdravej potraviny urobíte zabijak. Ako alternatívu k vyprážaniu skúste pečenie. Internet je plný receptov na rezne z rúry, ktoré sú dokonca chutnejšie ako vyprážané. Naviac ak doslova milujete vyprážanie, dnes už sú na trhu fritézy, ktoré nepotrebujú žiaden olej. Navyše ak použijete na obaľovanie namiesto bielej múky celozrnnú  či špaldovú, zabijete dve muchy jednou ranou.

Sáčkové polievky

Sáčkové polievky, sušené hotové zmesy, konzervované potraviny, to všetko obsahuje veľa soli a konzervantov. Polievka môže byť ľahkým spôsobom, ako získať viac zeleniny, bielkovín a vlákniny. Dajte si pozor na nezdravé ingrediencie. Konzervovaná polievka má často veľa sodíka, ktoré môžu spôsobiť vysoký krvný tlak, infarkt, mozgovú príhodu a zlyhanie srdca. Zároveň každá krémová polievka má nezdravé nasýtené tuky. Najzdravší spôsob, ako si polievku vychutnať, je pripraviť si ju doma z čerstvých surovín. 

Dresingy

Kupované derisngy majú vysoký obsah tukov, sodíka a kalórií. Nič z toho nie je dobré pre vaše srdce. Zdravšiu verziu obľúbených krémových dresingov si môžete pripraviť zmiešaním nízkotučnej kyslej smotany, tvarohu alebo jogurtu s čerstvými bylinkami, ako kôpor, estragón, mäta alebo pažítka a citrónovou šťavou.

Zmrzlina

Zmrzlina má vysoký obsah cukru, kalórií a nasýtených tukov. Znížte kalórie a tuky výberom sorbetov, nízkotučných alebo beztukových mrazených jogurtov alebo mrazených ovocných tyčiniek. Pri výbere zmrzliny skontrolujte etiketu a porovnajte, kde je najmenej cukru a tuku. Zmrzlinu si viete pripraviť aj doma zmiešaním a zmrazením kakaa, vanilky, stévie, jogurtu a tvarohu, či iných ingrediencíí.

Čipsy

Zemiakové lupienky sú jedným z potravín, ktoré najviac prispievajú k zvyšovaniu hmotnosti. Nielenže sú naplnené nasýteným tukom, ale tiež sú pokryté soľou, ktorá je tiež spojená s ochorením srdca. Ak si ich neviete odopriať hľadajte tie s nízkym obsahom sodíka alebo s nízkym obsahom tuku alebo ich nahraďte čipsami pečenými v rúre, aj také sa predávajú.

Zdroj: https://www.webmd.com/heart-disease/ss/slideshow-foods-bad-heart

Ilustrácia: pixabay.com

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

GURU ZDRAVIA