fbpx
Blog

8 znakov, že nemáte dostatok bielkovín

5/5 - (2 votes)

Koľko ich vlastne potrebujeme?

Odporúčané množstvo bielkovín predstavuje asi 10% z celkového energetického príjmu na deň. Na presný výpočet sú dostupné rôzne kalkulačky, ktoré zohľadňujú okrem iného aj vašu celkovú hmotnosť.

1. Opuch

Jedným z najbežnejších príznakov toho, že nemáte dostatok bielkovín, je opuch (tiež nazývaný edém), najmä v oblasti brucha, nôh a rúk. Možné vysvetlenie: bielkoviny, ktoré cirkulujú v krvi – najmä albumín – majú vplyv na tekutinu, ktorá sa hromadí v tkanivách. Opuch však môže byť spôsobený aj inou príčinou a preto je potrebné sa poradiť s lekárom.

2. Zmeny nálad

Váš mozog používa chemikálie nazývané neurotransmitery na prenos informácií medzi bunkami. Mnohé z týchto neurotransmiterov sú vyrobené z aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi proteínu. Takže nedostatok bielkovín vo vašej strave by mohol znamenať, že vaše telo nedokáže pripraviť dosť neurotransmiterov, a to by zmenilo fungovanie mozgu. Napríklad pri nízkych hladinách dopamínu a serotonínu sa môžete cítiť depresívne alebo až agresívne.

3. Problémy s vlasmi, nechtami a kožou

Sú tvorené proteínmi ako elastín, kolagén a keratín. Ak ich vaše telo nedokáže vyrobiť, mohli by ste mať krehké nechty, zoslabnuté vlasy, či suchú a šupinatú pokožku. Strava nemusí byť jedinou či hlavnou príčinou, ale je potrebné ju zvážiť.

4. Slabosť a únava

V prípade, že by ste mali nedostatok bielkovín dlhšie ako týždeň, odzrkadlilo by sa to na vašej celkovej energii a sile. Nedostatok bielkovín vedie k ubúdaniu svalového tkaniva a tým aj k poklesu výkonnosti  a spomaleniu metabolizmu.

5. Hlad

Je všeobecne známe, že bielkoviny trávime pomalšie, nezvyšujú krvný cukor a preto sa po ich konzumácií cítime dlhšie sýti.

6. Pomalé hojenie poranení

Ľudia s nízkym príjmom bielkovín často zistia, že sa ich rany a kosti hoja pomalšie. To platí aj o podvrtnutí a iných nehodách súvisiacich s cvičením. Môže to byť ďalší efekt toho, že vaše telo neprodukuje dostatok kolagénu. Nachádza sa v spojivových tkanivách aj v pokožke. Keďže na tvorbu krvných zrazenín potrebujete aj proteíny, pri ich nedostatku sa chrasty tvoria pomalšie.

7. Ochoriete a ťažko sa liečite

Aminokyseliny v krvi pomáhajú vášmu imunitnému systému vytvárať protilátky, ktoré aktivujú biele krvinky proti vírusom, baktériám a toxínom. 

8. Bielkoviny a šport

Ak pravidelne cvičíte a jete vyváženú stravu, pravdepodobne ste v poriadku. Ale seriózni športovci s náročným tréningovým programom potrebujú viac bielkovín – asi dvakrát toľko ako priemerný človek. Dôležité je vedieť svoj odporúčaný denný príjem bielkovín a dodržiavať vyváženú stravu. Tak ako nedostatok môže spôsobiť problémy tak aj prebytok bielkovín sa môže negatívne odzrkadliť na vašom zdraví.

Zdroj: webmd.com/diet/ss/slideshow-not-enough-protein-signs

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

GURU ZDRAVIA