fbpx
Blog

Potraviny, ktoré najviac škodia srdcu

Rate this post

Cukor, soľ, tuk

Vačšina ľudí má nejaký zlozvyk, čo sa týka jedla. Buď má rád veľa mastného, vyprážaného, prejedá sa sladkostí, alebo holduje chipsom a zbytočne presoluje svoje jedlá. Udržať všetko v hladine, kedy je to primerané a riadiť sa pravidlom všetko s mierou, je niekedy ťahšie ako sa zdá. Práve preto je nevhodná strava problém číslo jedna pri riešení kardiovaskulárnych ochorení obezity a cukrovky.

Slanina

Slaniny je dnes na výber veľa druhov, s vyšším aj nižším podielom tuku. Jasná najhoršia voľba je slanina, ktorá je samý tuk. Tá obsahuje absolútne minimum klasického mäsa a má najvyššiu energetickú hodnotu. Druhý problém po tuku je soľ. V prípade, že si neviete odopriať túto pochúťku snažte si ju dávať výnimočne. Skôr za odmenu, napr. raz za mesiac si dopriať + vyberať takú slaninu, ktorá má väčší podiel mäsa ako tuku. Takto sa obohatíte aspoň o bielkoviny a prijmete menej kalórií.

Červené mäso

Hovädzie, bravčové, jahňacie. Všetkého priveľa škodí. Tieto druhy mäsa sú síce chutné, výživné, ale doprajte si ich radšej len príležitostne. Ak už neviete odolať, zamerajte sa na chudé časti a vyhnite sa tým s tukom.

Minerálky, sódy, ochutené vody

Veľa sodíka, veľa cukru. Dve zložky, ktoré škodia a ničia nám zdravie. Ak si neviete odopriať perlivé vody, pri najbližšej návšteve obchodu si urobte len tak pre seba svoj vlastný rýchly prieskum porovnania etikiet na fľašiach. Na každej by mal byť obsah sodíka. Sodík býva označovaný na etikete aj ako Na, čiže z latinského Natrium. Snažte sa vybrať si tú vodu, ktorá ho obsahuje najmenej.

Pri sladkých nápojoch si človek neuvedomí, koľko v nich je cukru a aké sú kalorické, pokiaľ mu niekto doslova nevyskladá vedľa fľaše kocky cukru obsiahnuté v nápoji, či naservíruje jedlo, ktoré má rovnakú kalorickú hodnotu ako daný nápoj. Málo ľudí si uvedomuje, že v jednej takej zafarbenej vode je sladká kalorická bomba, ktorá má cukru viac ako je odporúčaný denný príjem a energeticky sa rovná jednému hlavnému jedlu.

Pečivo

Koláče, muffiny, keksy by mali byť výnimočnou záležitosťou. Tuk, cukor a biela múka = najhoršia kombinácia, ak nám na našom zdraví aspoň troška záleží. Dať si občas zákusok, raz za mesiac koláčik u babky, či muffin od mami je ok. Dať si jeden je ok. Ale dať si 3 a nabaliť si ešte aj na potom, alebo denne muffin ku kávičke je už zatĺkanie si klinca do rakvy. Pravidelné opakovanie vety veď jeden nezaškodí je zavádzajúce, lebo síce problémy neprídu hneď, ale to ako sa k sebe správame teraz sa za pár rokov odzrkadlí na našom zdraví. Ak si chcete zamlsať alebo napiecť niečo a ponúknuť aj ostatných, pečte zo zdravších alternatívnych surovín ako napr. špaldová múka, kokosý tuk, stévia namiesto cukru atď.

Spracované mäso

Salámy, klobásy, párky, pašteky = soľ, tuk, konzervanty, emulgátory. Dať si hotdog či pečenú klobásu na nejakej akcii, či kúpalisku raz za mesiac popri inak zdravej strave je neškodné. Pre vlastné dobro si viac nedávajte. Je to síce chutné, ale aspoň pri takejto príležitostnej konzumácií sa budete na to viac tešiť a lepšie si to vychutnáte.

Biela ryža, chlieb a cestoviny

Biela ryža, chlieb a pečivo, cestoviny a výrobky z bielej múky sú ochudobnené o svoje pôvodné výživné látky. Preto zostala už len jednoduchá potravina, ktorá sa po skonzumovaní rýchlo premieňa na tuk, hlavne ten brušný. Preto celozrnné potraviny, hnedá ryža, celozrnné cestoviny sú tá správna voľba.

Pizza

Pizza je veľmi chutná a má množstvo kombinácií ako ju pripraviť. Najhoršou voľbou je kúpiť zmrazený polotovar, ktorý obsahuje najviac sodíka. V reštaurácií si môžete vybrať tú pizzu, ktorá nemá tak kalorické prísady, prípadne si pizzu vyskladať. Niektoré pizzérie  ponúkajú alternatívu bielej múky v podobe cesta zo špaldovej múky. Najlepšie však bude, ak už si chcete pizzu dopriať, urobiť si ju doma.

Alkohol

Alkohol či chceme či nie, je chemická látka, ktorá organizmu jednoducho škodí. S občasným pitím sa telo vysporiada, pri dlhodobom pití sa poškodzuje. Toho čo alkohol v tele narúša je na celý zoznam a preto najrozumnejšie je sa mu vyhnúť. Nemá žiadnu výživovú hodnotu, len kalórie, z ktorých sa priberá. Spoločensky je to niekedy naozaj ťažká úloha a preto najlpešia zlatá stredná cesta je ho obmedziť.

Maslo

Živočíšne maslo obsahuje nasýtené tuky, ktoré zvyšujú cholesterol. Preto ak si chceme udržať naše srdce a cievy zdravé, musíme si udržovať cholesterol v zdravej hladine. Príležitostné ochutenie maslom neškodí, avšak ak konzumujete maslo takmer denne, nahraďte ho rastlinnou variantou. Rastlinné maslo, olivový olej či kokosový tuk sú najideálnejšie náhrady.

Ochutený, plnotučný jogurt

Jogurt môže byť super zdrojom výživy. Pravidelné stravovanie vás môže chrániť pred vysokým krvným tlakom. Ale sledujte, aký druh si kúpite. Ochutené jogurty sú plné pridaného cukru s väzbami na prírastok na váhe, vysoký krvný tlak, zápal a srdcové choroby. Najzdravšie je vybrať si neochutený nízkotučný jogurt a pridať doňho škoricu, kakao, ovocie, banán, stéviu na osladenie alebo lyžičku medu.

Hranolky

Úplne najhoršia voľba je kúpiť si balík už predsmažených hlboko zmrazených hranoliek a doma si ich v oleji vypražiť, či kúpiť si hotové hranolky vo fast foode. Všetko sa to rovná kope oleja a soli. Ak máte chuť na hranolky spravte si ich doma pečené v rúre. Zľahka pokvapkajte olivovým olejom, upečte dochrumkava a jemne posoľte morskou soľou. Vaše srdce bude určite vďačné.

Vyprážané kura

Kuracie mäso je zdravé, pokiaľ ho nevypražíte. Takto zo zdravej potraviny urobíte zabijak. Ako alternatívu k vyprážaniu skúste pečenie. Internet je plný receptov na rezne z rúry, ktoré sú dokonca chutnejšie ako vyprážané. Naviac ak doslova milujete vyprážanie, dnes už sú na trhu fritézy, ktoré nepotrebujú žiaden olej. Navyše ak použijete na obaľovanie namiesto bielej múky celozrnnú  či špaldovú, zabijete dve muchy jednou ranou.

Sáčkové polievky

Sáčkové polievky, sušené hotové zmesy, konzervované potraviny, to všetko obsahuje veľa soli a konzervantov. Polievka môže byť ľahkým spôsobom, ako získať viac zeleniny, bielkovín a vlákniny. Dajte si pozor na nezdravé ingrediencie. Konzervovaná polievka má často veľa sodíka, ktoré môžu spôsobiť vysoký krvný tlak, infarkt, mozgovú príhodu a zlyhanie srdca. Zároveň každá krémová polievka má nezdravé nasýtené tuky. Najzdravší spôsob, ako si polievku vychutnať, je pripraviť si ju doma z čerstvých surovín. 

Dresingy

Kupované derisngy majú vysoký obsah tukov, sodíka a kalórií. Nič z toho nie je dobré pre vaše srdce. Zdravšiu verziu obľúbených krémových dresingov si môžete pripraviť zmiešaním nízkotučnej kyslej smotany, tvarohu alebo jogurtu s čerstvými bylinkami, ako kôpor, estragón, mäta alebo pažítka a citrónovou šťavou.

Zmrzlina

Zmrzlina má vysoký obsah cukru, kalórií a nasýtených tukov. Znížte kalórie a tuky výberom sorbetov, nízkotučných alebo beztukových mrazených jogurtov alebo mrazených ovocných tyčiniek. Pri výbere zmrzliny skontrolujte etiketu a porovnajte, kde je najmenej cukru a tuku. Zmrzlinu si viete pripraviť aj doma zmiešaním a zmrazením kakaa, vanilky, stévie, jogurtu a tvarohu, či iných ingrediencíí.

Čipsy

Zemiakové lupienky sú jedným z potravín, ktoré najviac prispievajú k zvyšovaniu hmotnosti. Nielenže sú naplnené nasýteným tukom, ale tiež sú pokryté soľou, ktorá je tiež spojená s ochorením srdca. Ak si ich neviete odopriať hľadajte tie s nízkym obsahom sodíka alebo s nízkym obsahom tuku alebo ich nahraďte čipsami pečenými v rúre, aj také sa predávajú.

Zdroj: https://www.webmd.com/heart-disease/ss/slideshow-foods-bad-heart

Ilustrácia: pixabay.com

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

GURU ZDRAVIA